Koncert Kolęd

22 grudnia rozpoczęliśmy w naszej szkole świętowanie Bożego Narodzenia. W klasach odbywały się wigilijne spotkania, a cała społeczność szkolna zebrała się w świetlicy, by wspólnie pokolędować . Młodzież i nauczyciele na szkolnej scenie wykonywali znane polskie kolędy, recytowali poezję księdza Jana Twardowskiego, śpiewaliśmy także angielskie piosenki bożonarodzeniowe. Koncert kolęd zakończyło czytanie ewangelii według św. Mateusza i połamanie się opłatkiem. Koncert przygotowała s. Marianna Łomża.

Tego samego dnia młodzież wystąpiła z tym koncertem w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim.
Adam Mickiewicz w popkulturze

Głównym tematem tegorocznych obchodów Dnia Patrona naszej szkoły była obecność Adama Mickiewicza i jego utworów w popkulturze. Referat na ten temat przygotowała Renata Jackowska. Kultura masowego odbiorcy, zwana inaczej kulturą popularną lub krócej popkulturą, tworzy swoje ikony, wzorce lub naśladuje stare, wykorzystując je w celach przede wszystkim rozrywkowych. Taką ikoną często stają się postaci artystów i ich dzieła. Należy do nich patron naszej szkoły, Adam Mickiewicz. Niniejsza prezentacja miała na celu  przypomnienie polskich wytworów kultury masowej, takich jak film, kabaret czy piosenka, której głównym tematem jest twórczość Adama Mickiewicza.

Wizerunek polskiego poety widnieje na koszulkach naszej szkoły, stanowiąc niejako jej rozpoznawalny znak. Nie jest on nowy ani oryginalny, nawiązuje bowiem do dzieła znanego artysty Andy Warhola. Niemałym zainteresowaniem masowego odbiorcy cieszą się ekranizacje utworów Mickiewicza.  Pierwszą ekranizacją „Dziadów” jest film w reżyserii Tadeusza Konwickiego, a powstał on w 1989r,  i nosi tytuł ” Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza”.

Wśród wielu innowacji wprowadzonych przez Konwickiego znajduje się scena więzienna, którą śmiało można nazwać sceną śpiewaną, gdyż aktorzy wykonują w niej dwie piosenki. W 1999r. wybitny polski reżyser Andrzej Wajda podjął się ekranizacji poematu Mickiewicza „Pana Tadeusza”. Wszystkim niemal kojarzy się ten film z polonezem odtańczonym przez bohaterów poematu w scenie finałowej filmu. Twórcą tego poloneza jest Wojciech Kilar.

Inny polski  reżyser Jerzy Hoffman wykorzystał wiesz Adama Mickiewicza w swoim filmie pt. „Trędowata”  z roku 1976. Piosenka z tego filmu do wiersza poety pt „Do M ***” stała się motywem przewodnim. Muzykę skomponował  także Wojciech Kilar. Wysłuchaliśmy tej  piosenki w wykonaniu Wiktorii Korgul.

Kolejnym filmem wykorzystującym poezję Adama Mickiewicza są „Syzyfowe prace” z 2000 roku w reżyserii  Pawła Komorowskiego. Na lekcji języka polskiego prowadzonej po rosyjsku w Klerykowskim gimnazjum w czasach zaborów jeden z uczniów, Bernard Zygier, recytuje „Redutę Ordona”, poemat Adama Mickiewicza.  Lekcja ta stanowiła przełom w życiu rusyfikowanych gimnazjalistów, którzy od tej pory skutecznie przeciwstawiali się procesowi wynaradawiania przez władze rosyjskie.

Utwory poety stanowiły inspirację dla kompozytorów piosenek i artystów. Jednym z nich jest Marek Grechuta, a jego interpretacja wiersza pt. Niepewność” z 1970r. stanowi wyzwanie dla niejednego piosenkarza, a zmierzyła się z nim Kinga Nita .

Znany zespół rockowy IRA w swoim repertuarze ma „Inwokację” do „Pana Tadeusza”. Piosenka ta powstała w 1988r.

Anna Maria Jopek i Michał Żebrowski  grający rolę Tadeusza Soplicy w filmie Andrzeja Wajdy zaśpiewali razem piosenkę „Wspomnienie” z tekstem poematu Adama Mickiewicza.

„Dziady cz II”  Adama Mickiewicza stały się inspiracją dla Kazika Starzewskiego i zespołu KULT. Wysłuchaliśmy  oryginalnego fragmentu dramatu w wykonaniu Sary Opoki i Patryka Stolarskiego i jego współczesnej stylizacji w interpretacji Daniela Wacha.

Także polska scena kabaretowa upodobała sobie utwory Mickiewicza. Szczególną popularnością cieszy się „Pan Tadeusz”. Skecze na motywach poematu wykonują artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju, Kabaretu Smile i kabaretu Neo-Nówka.

Prezentację zakończyła Natalia Czopek piękną recytacją inwokacji do „Pana Tadeusza”.

Dzień Patrona świętowali z nami nauczyciele emeryci, rodzice i władze powiatowe.
Życzenia

choinka_prezenty_kominek1Miłych, radosnych, pełnych ciepła i rodzinnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

życzy

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim
Akcja Pomoc Polakom na Wschodzie

9 grudnia nasz szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji  pomocy Polakom mieszkającym na Wschodzie. Młodzież i nauczyciele zebrali dary żywnościowe i przekazali je fundacji organizującej tę społeczną akcję. Uroczystość ta miała miejsce 11 grudnia w Puławach, a uczestniczyły w niej s. Marianna Łoża i uczennica Klaudia Cieniuszek. Akcję w szkole przeprowadziła p. A. Gutek i s. M. Łomża. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.
Nasze uczennice w gronie najlepszych w województwie lubelskim

Uczennice klasy 1a: Natalia Czopek, Dominika Śledzik i Adrianna Świerzak znalazły się w gronie najlepszych uczniów w województwie i dzięki temu uzyskały stypendium w ramach programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2016-2017”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

stypendium1
Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce otrzymała Weronika Piłat z klasy II b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

stypendium2
Koncert w zakładzie karnym

1 grudnia uczniowie naszej szkoły wystąpili z krótkim programem artystycznym nieupamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. W programie wystąpili: Natalia Czopek, Wiktoria Korgul, Daniel Wach, Cezary Plis, Mikołaj Batyra. Osadzonych w zakładzie karnym wraz z młodzieżą odwiedziła s. Marianna Łomża.
Z Erazmusem w Turcji

Od 20 do 26 listopada 2016 r. delegacja składająca się czworga uczniów i trojga nauczycieli z naszego liceum uczestniczyła w szóstym już spotkaniu w ramach projektu 70 Years of European History, 1945-2015. Trabzon, malowniczo położone miasto w północno -wschodniej Turcji oraz szkoła Anadolu Imam Hatip Lisei w Trabzon Macka , było miejscem spotkania, w czasie którego uczestnicy z Czech, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch mieli niepowtarzalną okazję poznania kultury i zwyczajów tego odległego, ale interesującego regionu. W ciągu 5 dni zwiedzaliśmy Trabzon i okolice. Byliśmy w klasztorze Sümela, świątyni Hagia Sophia w Trabzonie (jednej z trzech świątyń o tej nazwie na świecie), zawitaliśmy nawet do malowniczo położonej górskiej miejscowość turystycznej Uzungöl. Ponadto braliśmy udział w lekcji historii, warsztatach historycznych dotyczących praw człowieka i zamachów stanu w Turcji czy katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Inspirujące okazały się też warsztaty artystyczne, w czasie których ćwiczyliśmy malowanie tradycyjną turecką techniką Ebru. Następne spotkanie projektowe w lutym w Pradze. W  spotkaniu brali udział pp. Danuta Piłat, s. Marianna Łomża, Mariusz Batyra, Gabriela Gnaś , Weronika Piłat, Jakub Zawadzki i  Mikołaj Batyra.   Relację z pobytu zdał p. Mariusz Batyra.Konkurs wiedzy o HIV i AIDS

1 grudnia jest światowym dniem walki z AIDS. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim oraz Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV oraz w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS zorganizowali „V Powiatową Olimpiadę Wiedzy o HIV i AIDS” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem Olimpiady jest zwrócenie uwagi młodzieży na coraz powszechniejszy problem zakażeń HIV oraz zwiększenie wiedzy o AIDS.

Tego dnia odbył się szkolny etap tej olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu zamkniętego, jednokrotnego wyboru z pytaniami (30 pytań) dotyczącymi problematyki HIV i AIDS. W szkolnym etapie uczestniczyli uczniowie z klas I i II. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się Oliwia Strachacka i Wiktoria Kiełbasa z klasy II b. Gratulujemy. Konkurs przeprowadziła p. Beata Błaszczak.
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

29 listopada odbył się szkolny etap olimpiady, której celem  jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych niezbędnej każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Organizatorem Olimpiady jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie. Uczestnicy I etapu rozwiązywali indywidualnie jednakowy test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Czas trwania testu wynosił 30 minut.

W eliminacjach wzięło udział 19 uczniów klasy I. Do udziału w zawodach wojewódzkich  zakwalifikowało się trzech uczniów: Kamila Rękas, Dominika Śledzik i Mariusz Ciesielski. Gratulujemy. Konkurs przeprowadziła p. Teresa Pietras.