Dzienne archiwum: 2019/05/15

Młodzież naszego liceum uczestniczyła we wtorek 14.05.2019 r. w warsztatach przyrodniczych „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” zorganizowanych w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, a prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Kraśnik. Z niezwykłym zainteresowanie uczniowie wysłuchali wykładu o pszczołach. Dowiedzieli się o gatunkach, cechach morfologicznych tych owadów, budowie uli i barci. Prowadzący zwracał uwagę słuchaczy na problem ochrony owadów. Informował o kluczowej roli pszczół i innych owadów zapylających w rolnictwie i produkcji żywności. Po wykładzie uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których oglądali okazy pod mikroskopem, poznali budowę ula oraz barci. Mieli możliwość obserwacji pszczół miodnych w przenośnym ulu. Młodzież zwiedzała również Izbę Regionalną mieszczącą się w Pałacu Kleniewskich. Pani dyrektor Jadwiga Religa przeprowadziła prelekcję na temat życia codziennego naszych przodków.W Muzeum Regionalnym młodzież zapoznała się z wystawą fotograficzną swojej nauczycielki, p.prof. Teresy Pietras.

Następnie odwiedzili kościół w Piotrawinie- jeden z najstarszych zabytków w Polsce. Ksiądz Proboszcz Adam Lemieszek opowiedział o historii i unikatowych eksponatach kościoła. Zapoznał nas także z legendą o wskrzeszeniu Piotra przez biskupa Stanisława.

Serdeczne podziękowania składamy p. dyr. Jadwidze Relidze, p. Jackowi Rosłemu, p. Adamowi Jurkowi, ks. Adamowi Lemieszkowi.

Wiosna to czas wycieczek szkolnych.  16 kwietnia grupa uczniów klas pierwszych i drugiej a uczestniczyła w wycieczce do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W Podgórzu weszliśmy na Skarpę Dobrską, skąd rozpościera się piękny widok na Małopolski Przełom Wisły. Następnie podziwialiśmy Rezerwat Skarpę Dobrską w okolicy Męćmierza. Wzgórze nad Męćmierzem to kolejny etap wyprawy. Ostatnim etapem był Kazimierz Dolny. Wycieczka była udana, pogoda wspaniała. Uczestnicy zadowoleni.