Nasze okolice…

Młodzież naszego liceum uczestniczyła we wtorek 14.05.2019 r. w warsztatach przyrodniczych „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” zorganizowanych w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, a prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Kraśnik. Z niezwykłym zainteresowanie uczniowie wysłuchali wykładu o pszczołach. Dowiedzieli się o gatunkach, cechach morfologicznych tych owadów, budowie uli i barci. Prowadzący zwracał uwagę słuchaczy na problem ochrony owadów. Informował o kluczowej roli pszczół i innych owadów zapylających w rolnictwie i produkcji żywności. Po wykładzie uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których oglądali okazy pod mikroskopem, poznali budowę ula oraz barci. Mieli możliwość obserwacji pszczół miodnych w przenośnym ulu. Młodzież zwiedzała również Izbę Regionalną mieszczącą się w Pałacu Kleniewskich. Pani dyrektor Jadwiga Religa przeprowadziła prelekcję na temat życia codziennego naszych przodków.W Muzeum Regionalnym młodzież zapoznała się z wystawą fotograficzną swojej nauczycielki, p.prof. Teresy Pietras.

Następnie odwiedzili kościół w Piotrawinie- jeden z najstarszych zabytków w Polsce. Ksiądz Proboszcz Adam Lemieszek opowiedział o historii i unikatowych eksponatach kościoła. Zapoznał nas także z legendą o wskrzeszeniu Piotra przez biskupa Stanisława.

Serdeczne podziękowania składamy p. dyr. Jadwidze Relidze, p. Jackowi Rosłemu, p. Adamowi Jurkowi, ks. Adamowi Lemieszkowi.