1

Życzenia

lo

Wesołych, Zdrowych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Dużo Pomyślności w Nowym 2014 Roku
życzy Wszystkim Uczniom, Ich Rodzicom, Absolwentom i Przyjaciołom LO im. A. Mickiewicza w Opolu Lubelskim
Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Administracji i Obsługi.

 
Szkolny Koncert Kolęd 2013

KoledaŚwiętowanie Bożego Narodzenia w naszej szkole rozpoczynamy koncertem kolęd. Wszystkie klasy prezentują się przed szkolną społecznością, wykonując znane lub mniej znane kolędy i postorałki. Wprowadzeniem do świątecznego klimatu było przypomnienie przez prowadzących uroczystość, Agatę Włodarczyk i Mateusza Rąbla , tradycji i zwyczajów adwentowych i Bożonarodzeniowych. Wspominaliśmy zwyczaj zakazania w tym okresie przędzenia, szycia, tkania i motania jako czynności szczególnie ulubionych przez nieprzyjazne człowiekowi demony wody, gdzie w Wigilię lub inne święto, ktoś siadł przy kołowrotku, warsztacie tkackim lub zaczął szyć. Przygotowania do wigilii też były naznaczone magią. Gospodarz rozpoczynał ten dzień wyprawą do lasu po zielone gałęzie albo po drzewko. Nosiła ona znamiona kradzieży obrzędowej, ponieważ las traktowany był jak tamten świat, a wyniesiona z niego ukradkiem choinka miała przynieść „złodziejowi” szczęście i pomyślność.
W świątecznym koncercie wystąpili:
1. Klasa 1a wykonała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”;
2. Katarzyna Wrona z klasy 1a zaśpiewała piosenkę „Kolęda dla nieobecnych”;
3. Klasa 2a chóralnie na dwa głosy-męski i żeński, wykonała kolędę „Dzisiaj w Betlejem”;
4. Klasa 2b wykonała współczesną wersję kolędy” Przybieżeli do Betlejem „;
5. Duet Kamil Wrona i Daniel Pogoda zaprezentowali utwór „Wigilia”;
6. W wykonaniu Aleksandry Śpiewak z klasy 2b usłyszeliśmy kolędę ” Gdy się Chrystus rodzi”;
7. Przy akompaniamencie organów i akordeonu klasa 3a i b odśpiewała kolędę „Do szopy hej , pasterze”;
8. Klaudia Porębska z klasy 3b zaśpiewała bożonarodzeniową piosenkę pt. „Wigilia”;
9. Klasę 3c reprezentowała Aleksandra Stefanek wykonując kolędę „Anioł pasterzom mówił”;
10.Daniel Pogoda zakończył koncert piosenką zespołu Skaldowie „Jest taki dzień”.
Pełni wrażeń i wzruszeń złożyliśmy sobie życzenia i połamaliśmy się opłatkiem. Niech te święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich pięknym i radosnym czasem. Koncert przygotowała siostra Marianna Łomża.
„An der KUL ist Deutsch cool !”-I edycja wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego 2013/2014

Bander_DACHLiPL17.12.2013 roku /wtorek/ odbył się Etap I konkursu z języka niemieckiego dla szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.
Konkurs organizowany jest przez Instytut Filologii Germańskiej KUL w Lublinie.
Etap szkolny obejmował test leksykalno-gramatyczny i rozumienie tekstu czytanego.
W konkursie brały udział:
1.Duda Natalia-kl. IIa
2.Bigos Anna -kl.IIb
3.Kisiołek Weronika- kl.IIb
4.Zając Żaneta -kl.IIb
5.Adamczyk Natalia- kl.IIb
6.Pyć Ewelina- kl.IIIa
7.Godzik Monika- kl.IIIa
Etap II i III planowane są na luty i marzec 2014 roku.
Turecki tydzień w LO im. A. Mickiewicza w Opolu Lubelskim-podsumowanie

DSC_1017W dniach 2-9.12.2013 LO im. A. Mickiewicza gościło 2 nauczycieli i 8 uczniów z TEKIRDAG ÇERKEZKÖY HACI FAHRI ZÜMBÜL ANADOLU LISESI z miejscowości Cerkezkoy w Turcji . Spotkanie odbyło się w ramach programu Młodzież w działaniu. Akcja 1.1 Wymiany młodzieży a tytuł projektu to Play and learn. Education through sport. Baw się i ucz. Edukacja poprzez sport.
W ciągu pracowitego tygodnia goście z Turcji i uczniowie LO brali udział w różnorodnych aktywnościach  związanych ze sportem – turnieju piłki siatkowej, warsztatach zumby, warsztatach na temat  fair play, o zdrowym żywieniu; ale także poświęconych kulturze- prezentacji kultury polskiej(polskich legend, miejsc wartych zobaczenia, historii Polski, znanych Polaków, polskich pieśni narodowych), degustacji polskiej kuchni narodowej, ale także degustacji potraw tureckich przygotowanych przez gości czy  prezentacji muzyki polskiej w OCK. Uczestnicy projektu spotkali się także z panem starostą powiatu opolskiego, Zenonem Rodzikiem.
Językiem komunikacji był język angielski.
Koordynatorem projektu jest M. Ptasińska-Romanowska, a nauczyciele zaangażowani w działania projektowe to I. Bera i M. Batyra.
Boże Narodzenie Adama Mickiewicza- Dzień Patrona

dsc_0004Patron naszej szkoły, Adam Mickiewicz, urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia, dlatego w czasie przedświątecznym obchodzimy Dzień Patrona. Tradycją od wielu dziesiątków lat jest śniadanie dla uczniów, które funduje Rada Rodziców, a zwieńczeniem obchodów jest uroczysta akademia. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli szanowni goście: Starosta Opolski, p. Zenon Rodzik, Dyrektor Zespołu Szkól Nr 1, p. Małgorzata Kozak, przewodnicząca Rady Rodziców, p.Elżbieta Burakowska , p. Małgorzata Kocon, p. Zdzisław Wrona i nauczyciele emeryci: pp. A. Czapla, Z. Banaszek, Z. Galek, L. Goliszek, K. Solis, T. Ryczek. Wiązankę kwiatów pod popiersiem Adama Mickiewicza złożyła delegacja, w skład której weszli: dyrektor szkoły-p. Małgorzata Woś, przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciel p. Alina Czapla i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego -Kamil Wrona. Głównym motywem akademii jest okolicznościowy referat poświęcony postaci Adama Mickiewicza i jego twórczości. Wykład o świętowaniu Bożego Narodzenia w rodzinie Mickiewiczów i wpływu tych świąt na twórczość poety wygłosiła p. Dyrektor, Małgorzata Woś.
Inscenizacja fragmentów III części „Dziadów” wykonaniu uczniów klas trzecich przypomniała nam jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury. Na szkolnej scenie obejrzeliśmy Prolog dramatu, Scenę więzienna, Sen senatora, Pan senator i Bal u senatora, czyli najbardziej widowiskowe sceny dramatu. Świetne role zagrali : Agata Włodarczyk- pani Rollison, Miłosz Łakomy jako Senator Nowosilcow, Jakub Wnuk- ksiądz Piotr, Bartosz Cięszczyk-Konrad, Grzegorz Kulig-Jan Sobolewski, Maciej Olender- Adolf, Łukasz Kocon-Jakub, Justyn Pol- Mateusz Rąbel, Doktor- Michał Dąbrowski, Pelikan-Karol Delekta, Bestużew- Magdalena Mroczkowska i rewolujconista- Patryk Kuryś. W rolach dam dworu, aniołów i diabłów walczących o dusze Konrada i Senatora wystąpiły dziewczęta z klasy 3a, b i c: Monika Godzik, Katarzyna Lejwoda, Agnieszka Walencik, Ada Barazik, Natalia Piłat, Ola Pasek, Wioletta Sobkiewicz i Marlena Wójcik. Na scenie odtańczono menueta do muzyki Mozarta, a efekty specjalne- grzmoty, uderzenie pioruna tworzyły nastrój grozy, tak ważny w scenie balu. Inscenizację przygotowali tegoroczni maturzyści pod opieką swoich wychowawców: p. Joanny Mroczek, p. Barbary Cyrkler, p. Izabeli Sadury. Opiekę artystyczną nad przedstawieniem sprawowała p. Ilona Majak-Gierczak.
Życzenie świąteczne i noworoczne dla społeczności szkolnej złożył Starosta Opolski i p. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim. Na zakończenie uroczystości opiekunka Samorządu Uczniowskiego, p. Barbara Cyrkler, dokonała podsumowania 42 Szkolnego Festiwalu Kulturalnego , a Rada Rodziców narodziła uczestników festiwalu upominkami. Kolejny Dzień Patrona obchodzony będzie w roku jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim.
IX Olimpiada Przedsiębiorczości

olimp_przed5 grudnia odbyły się eliminacje szkolne IX edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie tegorocznej olimpiady brzmi „Własna Firma”. W eliminacjach udział wzięło 13 uczniów z klas 2a, 3a, 3c.
Uczestnicy:
2a: Burakowski Patryk, Kozioł Bartosz, Dominika Mędrek, Kamil Lejwoda,
3a: Miłosz Łakomy , Michał Miotła,
3c: Kulig Grzegorz, Marlena Wójcik, Iwona Szabat, Ewelina Nowakowska, Ewelina Orzeł, Pasek Aleksandra, Piłat Natalia
Najlepsze wyniki uzyskali:
Iwona Szabat 3c
Ewelina Nowakowska 3c
Dominika Mędrek 2a
Miłosz Łakomy 3a
Eliminacje okręgowe odbędą się 6 marca 2014 roku w Krakowie.
Międzyszkolny Konkurs Translatorski -Skrzydlate Słowa

W dniu 10.12.2013 roku odbył się w naszej szkole I etap konkursu translatorskiego z języka niemieckiego.
Organizatorem konkursu jest Zespół Języków Obcych w Zespole Szkół im. M . Kopernika w Bełżycach.
Zadaniem uczniów było tłumaczenie dwóch tekstów:
-z języka polskiego na język niemiecki
-z języka niemieckiego na język polski
Uczniowie tłumaczyli tekst piosenki w języku obcym oraz fragment artykułu prasowego w języku polskim.
W konkursie udział wzięły- Anna Bigos, Ewelina Pyć, Monika Godzik oraz Agnieszka Zawadzka.
Koncert „Gimnazjaliści-Licealistom”

img_0412W ramach wymiany polsko -tureckiej i z okazji wizyty gości z Turcji w Opolskim Centrum Kultury na scenie teatru zorganizowany został niezwykły koncert. Okoliczne gimnazja zaprezentowały się przed publicznością, prezentując swoich utalentowanych uczniów. Z Gimnazjum nr 1 – zespół KILLOFF, z Gimnazjum nr 2 -zespół tańca ludowego „Powiśloki”, z Gimnazjum w Łaziskach – Karolina Kuś. Koncert uświetnił występ jazzbandu działającego przy OCK w Opolu Lubelskim i mini recital Kamila Wrony, który na fortepianie wykonał kilka utworów Fryderyka Chopina.
Dziękujemy wszystkim artystom za pokaz ich umiejętności tanecznych, wokalnych i muzycznych.
Konkurs Piosenki Angielskiej

img_0385Do tradycji naszej szkoły przeszedł już Konkurs Piosenki Angielskiej organizowany co roku przez nasze liceum lub inne szkoły średnie Powiatu Opolskiego. Tegoroczna edycja konkursu zbiegła się z wizytą naszych gości z Turcji. Do rywalizacji konkursowej zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z okolicznych gimnazjów. Chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Na szkolnej scenie zaprezentowali się wokaliści i zespoły, wykonując piosenkę w języku angielskim albo do podkładu muzycznego, albo akompaniamentu .

Wystąpili następujący wykonawcy:

1. Zespół KILLOFF z Gimnazjum Nr 1 w Opolu Lubelskim w piosence „Lonely Day”. Skład zespołu:Maciej Bigos, Jan Dybalski, Daniel Skotnicki;

2. Patrycja Kuryś z Gimnazjum Nr 1 w Opolu Lubelskim – piosenka” This World”;

3. Joanna Kosik z Gimnazjum Nr2 w Opolu Lubelskim w utworze „What a Wonderful World”;

4. Marcelina Wójtowicz z Gimnazjum Nr 2 w Opolu Lubelskim z piosenką” What The World Needs Now Is Love”;

5. Ilona Wnuk i Mateusz Prościński( gitara) z Gimnazjum w Chodlu. Wykonali wspólnie piosenkę „What’s Up”;

6. Karolina Kuś z Gimnazjum w Łaziskach zaśpiewała piosenkę „Fly Me to The Moon”;

7. Dominika Mróz, Patrycja Podsiadła z Gimnazjum w Łaziskach – utwór „Russian Roulette”;

8. Anita Majewska z Gimnazjum w Karczmiskach wykonała piosenkę „Someone Like You”. Akompaniowali jej nauczyciele p. E. Resztak na gitarze i p. R. Gołofit na pianinie;

9. Anna Bojda z Gimnazjum w Niezdowie wystąpiła z utworem „Use Somebody”;

W osobnej kategorii szkół średnich wystąpili uczniowie naszej szkoły:

1. Weronika Furga z klasy 1a z piosenką „Almost Lover”;

2. Julia Domżał z klasy 1a wykonała utwór „Stay”;

3. Dziewczęta z klasy 2a wykonały szlagier zespołu ABBA „Mamma Mia”;

4.Daniel Pogoda i Kamil Wrona (pianino) wykonali przebój „Can’tTake My Eyes Off You”;

W konkursie szkół gimnazjalnych zwyciężyli Karolina Kuś z Gimnazjum w Łaziskach i zespół KILLOFF z Gimnazjum nr 1 w Opolu Lubelskim, a w kategorii szkół średnich -Daniel Pogoda i Kamil Wrona z klasy 2b. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.

 

 

 

 
Karol Mastalerz 1996-2013

455px-Black_Ribbon.svgDnia 6 grudnia 2013 roku odszedł do Boga uczeń naszej szkoły Karol Mastalerz.

Dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie i cała społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim składają wyrazy głębokiego współczucia Jego Rodzicom, pozostając z Nimi w duchowej łączności w przeżywaniu cierpienia.

Zapewniamy o naszej modlitwie, prosząc Boga o dar życia wiecznego dla śp. Karola.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w  kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bobach dnia 09 grudnia 2013r. o godzinie 13.