1

Dzień Patrona 2017

Okres świat Bożego Narodzenia w naszej szkole przebiega zawsze jako czas przygotowań do narodzenia Pana Jezusa, ale również jako czas obchodów urodzin Adama Mickiewicza, patrona naszego liceum. Adam Mickiewicz urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia 1798 roku i dlatego w okresie przedświątecznym obchodzimy Dzień Patrona.

Na uroczystą akademię z tej okazji przybyli goście: p. Paweł Grabek, przedstawiciel Zarządu Powiatu Opolskiego, p. Aneta Zawadzka, przewodnicząca Rady Rodziców oraz nauczyciele emerytowani: pp. Anna Świątkowska, Zofia  Banaszek i Tadeusz Ryczek.

Część oficjalna obejmowała wystąpienia p. dyrektor Małgorzaty Woś i p. Pawła Grabka. Okolicznościowy referat na temat pomników ku czci Adama Mickiewicza stojących w wielu miejscach na całym świecie wygłosiła Natalia Czopek . W części artystycznej poświęconej balladom poety i współczesnym piosenkom utrzymanym w tonacji balladowej wystąpili uczniowie naszej szkoły : Ada Pętek, Agata Witek,  Magdalena Dacka, Magdalena Kramek, Kacper Ziętek, Michał Adamczyk, Adrian Birbach. Wysłuchaliśmy piosenki grupy „Dwa plus jeden” „Pomaluj mój świat” w wykonaniu dziewcząt z klasy 1 -Agaty Dacki, Kamili Skotnickiej, Partycji Micek, Edyty Frydeckiej i Natalii Bednarz, przeboju „Czerwonych Gitar” – „Anna Maria” w wykonaniu Daniela Wacha oraz piosenki Justyny Steczkowskiej pt. „Wracam do domu” w interpretacji Wiktorii Korgul.

Po akademii został podsumowany tegoroczny 46 Festiwal Kulturalny, a uroczystość zakończyła się odśpiewaniem kolęd przez Kingę Nitę i Daniela Wacha i złożeniem sobie świątecznych życzeń. Dziękuję wszystkim za okazaną mi pomoc w organizacji Dnia Patrona, także uczniom w poczcie sztandarowym : Natalii Pietras, Julii Walencik i Kamilowi Witkowi.
Wspaniałych, radosnych, pełnych ciepła i miłości świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności, realizacji celów i spełnienia marzeń w Nowym Roku życzy społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim
Dzień Języków Obcych 2017

12 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych,  który od 2010 roku jest częścią Szkolnego Festiwalu Kulturalnego. W tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół podstawowych i gimnazjów: Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach,  Szkoły Podstawowej w Niezdowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim. Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: konkursie języka angielskiego z elementami wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego oraz Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Zwycięzcy konkursu języka angielskiego w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja to:

I miejsce – Aleksandra Kozak, kl. 3a Gimnazjum nr 1 w Opolu Lubelskim,

II miejsce – Aleksandra Stępień, kl. 3a Gimnazjum nr 2 w Opolu Lubelskim,

III miejsce – Natalia Strawa, kl. 3a Gimnazjum nr 2 w Opolu Lubelskim,

Wyróżnienie – Wiktor Marczuk, kl. 2b Gimnazjum w Łaziskach

W kategorii liceum, na podium stanęli uczniowie klas maturalnych:

I miejsce – Jakub Zawadzki, kl. 3b,

II miejsce – Weronika Piłat, kl. 3b,

III miejsce – Krzysztof Oszust, kl. 3a,

wyróżnienie – Magdalena Kramek, kl. 1a.

W Konkursie Piosenki Obcojęzycznej wszyscy uczestnicy zaprezentowali piosenki w języku angielskim. Wykonywali je do podkładu muzycznego, a także do akompaniamentu na żywo, więc oprócz pięknych głosów podziwialiśmy grę na pianinie, gitarach czy ukulele. W tej konkurencji w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja zwyciężyli:

I miejsce – Zuzanna Szczupak, kl. 7b, Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Lubelskim,

II miejsce- Gabriela Grzesik, kl. 2b Gimnazjum nr 1 w Opolu Lubelskim,

III miejsce – Julia Jeziorska, kl. 6a Szkoła Podstawowa nr 2 w Opolu Lubelskim.

Występy uczniów naszej szkoły zostały ocenione następująco:

I miejsce – Daniel Wach, kl. 3a,

II miejsce – Agata Dacka- kl. 1a,

III miejsce – Patrycja Micek – kl. 1a.

Jury w składzie: Pani Katarzyna Paduch, Pani Barbara Gołofit, Pani Katarzyna Wiśniewska, Pan Michał Wojewoda oraz Natalia Błaszczak (kl. 3a), nie miało łatwego zadania, ponieważ uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny oraz językowy. W tym miejscu kierujemy podziękowania w stronę nauczycieli języka angielskiego z naszych zaprzyjaźnionych szkół, którzy przygotowali uczniów do konkursów, a także zgodzili się wejść w skład komisji oceniającej występy. Dziękujemy również wszystkim gościom oraz uczniom naszego LO występującym na scenie, którzy co prawda nie stanęli na podium, ale uświetnili ten dzień swoimi występami, a są to: Karolina Czapla, Natalia Mendak, Justyna Śpiewak (SP Łaziska), Wiktoria Skrzypiec ( gimnazjum w Niezdowie), Klaudia Krawiec, Wiktoria Kucharczyk, Aleksandra Kozak, Aleksandra Sobczuk (SP nr 1), Karolina Kotłowska (SP nr 2), Edyta Frydecka, Magdalena Dacka, Wiktoria Korgul, Kinga Nita, Julia Muciek, Weronika Gieroń (LO Opole Lubelskie). Dziękujemy też uczniom biorącym udział w konkursie językowym. Zapraszamy na kolejny Dzień Języków Obcych za rok.

 
Jak się uczyć?

18 grudnia 2017 r. Pan Profesor dr hab. Edward Alfred Mierzwa, absolwent naszego liceum, po raz kolejny przeprowadził zajęcia poświęcone technikom szybkiego i efektywnego uczenia się. W imieniu całej społeczności naszego liceum składamy Panu Profesorowi serdeczne podziękowania.
46 Szkolny Festiwal Kulturalny

Za nami kolejny, 46 już Szkolny Festiwal Kulturalny, w naszej szkole. Jak co roku organizowany jest on przez Samorząd Uczniowski. W tym roku młodzież wybrała następujące konkurencje festiwalowe: konkurs znajomości „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, konkurs plastyczny na ilustracje do tych ballad, kalambury. Do konkursu przystąpiły delegacje klasowe, niektóre nawet z wychowawcą. Specjalne podziękowania dla wychowawczyni klasy 2a p. Moniki Ptasińskiej -Romanowskiej. Konkurs wygrała klasa 3a. W konkursie plastycznym wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia artystyczne. Wyłoniono wśród nich 5 najlepszych prac. Do konkursu zgłosiła się także klasa 1a. Główną nagrodę otrzymała Martyna Bartnik i Aleksandra Marzec.

W zabawie kalambury na odgadywanie polskich przysłów wzięły udział drużyny klasowe i drużyna nauczycieli. Wszyscy bawili się znakomicie.
Gala finałowa wojewódzkiego konkursu ,,COP szansą rozwoju Polski międzywojennej”

14 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w gali  konkursu o Centralnym Okręgu Przemysłowym, która odbyła się w Zespole Szkół im. Władysława Grabskiego w Lublinie.  Z przyjemnością informujemy, że multimedialne prace  uczniów Emilii Flont, Gabrieli Jurak, Magdaleny Dacki oraz  Michała Adamczyka  zostały wyróżnione. Gratulacje! Organizatorzy konkursu to  Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Grabskiego oraz Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie.Konkurs objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Lublinie oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W programie:
1.Powitanie gości
Elżbieta Sękowska, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1
im. Władysława Grabskiego w Lublinie
2.Wykład „Miasta COP nowoczesność i dziedzictwo”dr Wojciech Chudzik
3.Wykład „Bankowość II Rzeczpospolitej od Grabskiego do Kwiatkowskiego”dr Ilona Skibińska-Fabrowska Dyrektor Narodowego Banku Polskiego
Oddziału Okręgowego w Lublinie
4.Rozstrzygnięcie konkursu „COP szansą rozwoju Polski międzywojennej”i wręczenie nagród
5.Występy oraz poczęstunek.
Opiekę nad uczniami sprawowała Anna Gutek.Wyjazdowa sesja Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego w „Czarnieckim”.

8 grudnia I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie gościło posłów Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. W tym gronie jest dwoje uczniów naszej szkoły, Natalia 

Czopek z 2a i Bartłomiej Superson z 3a. Przed sesją młodzi posłowie poznawali szkołę, która dwa lata temu obchodziła stulecie powstania. Goście odwiedzili, między innymi, sale lekcyjne, obiekty sportowe i kaplicę.
Na sesji młodych parlamentarzystów i ich opiekunów powitała Pani Dyrektor Teresa Kiwińska, zapraszając jednocześnie na konferencję „Młodzi – samorządni. Idee i praktyka”, Głos w dyskusji zabrali: Józef Zając – senator Rzeczpospolitej Polskiej, Zygmunt Gardziński – Przewodniczący Rady Miasta Chełm, Stanisław Mościcki – Zastępca Prezydenta Chełma oraz Patryk Gąsior – absolwent szkoły – obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego i członek Parlamentu poprzedniej kadencji. List do uczestników konferencji wystosował również Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego.
W drugiej części spotkania młodzi parlamentarzyści debatowali nad sprawami związanymi z działalnością bieżącą parlamentu oraz nad projektem powstania Forum Młodych.
Następna sesja w styczniu w Lublinie.

                        

Zdjęcia courtesy of I LO im. S. Czarnieckiego w Chełmie.
Promujmy aktywny styl życia

7 grudnia 2017 r. odbyła się akcja promująca aktywny styl życia w ramach udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Prelekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym

5 grudnia 2017 r. odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przeprowadziły je asp. sztab. Edyta Żur oraz sierż. sztab. Agnieszka Łakota z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim.
Udział w uroczystości zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Opolu Lubelskim w ramach podsumowania projektu „Szkoła dialogu”

4 grudnia 2017 r. uczniowie realizujący historię na poziomie rozszerzonym uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Opolu Lubelskim w ramach podsumowania projektu „Szkoła dialogu”. Dziękujemy za zaproszenie!