1

XV edycja Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską”

Informujemy, że w turnieju pieśni wzięły udział nasze uczennice: Dominika Majcher, Gabriela Witczak oraz Gabriela Grzesik. Konkurs odbył się 29 października w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, a  przystąpiło do niego aż 58 osób. Czekamy na wyniki i życzymy naszym uczennicom powodzenia!

 
Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Polska Niepodległa”

28 października nasi uczniowie przystąpią do Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska Niepodległa”,  organizowanego przez Polską Uniwersytecką Szkołę Kształcenia Indywidualnego. Są to następujący uczniowie: Wiktoria Skrzypiec, Julia Walencik, Błażej Koziarz, Igor Moryc, Kamil Witek, Paweł Szczepański, Mateusz Bartoszek, Radosław Czopek oraz Miłosz Szczepański.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – prof. dr hab. Kazimierza Karolczaka.

Honorowego patronatu udzieliły także: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Opolskie, Śląskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie, Podkarpackie, Warmińsko-Mazurskie, Łódzkie oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.

Etap szkolny rozpocznie się o godz.9 i wyłoni 10 finalistów z każdej kategorii wiekowej. Zakres obejmuje dążenia niepodległościowe Polaków od XIX , I wojnę światową , walki o granice i sytuację do zamachu majowego .

Finał konkursu odbędzie się w Krakowie 5 grudnia 2019 roku.Naszym uczniom życzymy powodzenia!
Wycieczka do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

16 października odbyła się wycieczka przedmiotowa z biologii, uczniów klasy pierwszej ap i mp. Uczestnicy wycieczki podziwiali panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły ze Skarpy Dobrskiej w okolicy Podgórza, Męćmierza i ze wgórza w okolicy Albrechtówki. Nastepniegrupa udała się do Kazimierza Dolnego. Góra Trzech Krzyży i spacer nad Wisłą to kolejne etapy wyjazdu. Zwiedzaniem Rynku  zakończyliśmy pobyt w tej pięknej okolicy.
Wystawa Grzybów PPIS

Grupa uczniów klasy 3a na lekcji przyrody w dniu 9 października 2019 roku oglądała Wystawę Grzybów przygotowaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu Lubelskim. Na wystawie w OCK w Opolu Lubelskim prezentowano grzyby świeże jadalne, niejadalne i trujące. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

 
Konferencja Gospodarka Morska – warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski

27 Września 2019 Danuta Piłat i Teresa Pietras uczestniczyły w konferencji Gospodarka Morska  – warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski. Po prezentacji projektu i filmu Porty, uczestnicy wysłuchali wykładów: Cztery gałęzie gospodarki morskiej, Morze Perspektyw. Zaprezentowano wskazówki metodyczne: Jak pracować zpakietem edukacyjnym w projekcie oraz jak otworzyć wśród uczniów perspektywy karier zawodowych.  Konferencja odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
Zebranie z rodzicami

12 listopada 2019 r. o godz. 16.00 (wtorek) odbędzie się zebranie z rodzicami
Nasi uczniowie w Ogólnopolskim Konkursie „Mistrzowie i patrioci”

Projekt „Mistrzowie i patrioci” jest realizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służy przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów. Został on objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja

Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.Organizator czyli  Instytut Łukasiewicza realizuje kampanię promującą wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju.

Informujemy, że do konkursu przystąpili następujący uczniowie: Magdalena Dacka, Emilia Pyda, Michał Adamczyk, Mateusz Bartoszek i Kamil Witek.
Uczniowie przygotowali piękne prace na temat nr 1 i 2.  Życzymy powodzenia!

TEMATY PRAC DO WYBORU:

1) Halina Konopacka, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, Janusz Kusociński, Maria Kwaśniewska, Józef Noji, a może ktoś inny? Który z mistrzów polskiego sportu zaangażowany w walkę o losy Ojczyzny jest Ci najbliższy? Napisz, dlaczego jego życiorys może być inspiracją i stanowić wzór patriotyzmu.

2) Jak wyglądało życie młodego sportowca 80, 90 lat temu, a jak dziś? Z jakimi przeżyciami wiązało się reprezentowanie kraju, który dopiero odzyskał niepodległość? Czy współcześnie uprawianie sportu można łączyć z patriotyzmem?

3) Byliśmy patriotami. Ten patriotyzm był w nas – mówiła o przedwojennych sportowcach Maria Kwaśniewska, lekkoatletka, brązowa medalistka olimpijska z Berlina (1936 r.). Na podstawie życiorysu sportowca wybranego z listy zaprezentowanej poniżej udowodnij, że ideały przyświecające sportowcom nieodłącznie związane są z miłością do Ojczyzny:

Janusz Kusociński
Halina Konopacka
Maria Kwaśniewska
Stanisław Marusarz
Helena Marusarzówna
Józef Noji
Antoni Maszewski
Bronisław Czech
Leszek Lubicz-Nycz
Eugeniusz Lokajski
Jerzy Iwanow-Szajnowicz
Inauguracja roku akademickiego

17 października uczestniczyliśmy w inauguracji roku akademickiego  Uniwersytetu III wieku. Uroczystość miała miejsce w Opolskim Centrum Kultury, podczas której wystąpiły nasze uczennice:Patrycja Micek, Edyta Frydecka, Gabrysia Grzesik, Gabrysia Witczak, Dominika Majcher ! Dziękujemy za piękny występ!
O święcie Edukacji Narodowej…

Jeszcze nie rozbrzmiały echa jubileuszu 75-lecia naszej szkoły a my zaprosiliśmy na kolejną uroczystość – dzień Edukacji Narodowej.
I znów odbyliśmy podróż w czasie: do czasów, kiedy nazywaliśmy to święto Dniem Nauczyciela, do czasów, w których królowały poczciwe goździki, skromniutkie frezje i gromkie Sto lat. Nasze wędrowanie w przeszłość umiliły mistrzowsko wykonane przeznasze uczennice piosenki Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Kasi Sobczyk czy Ireny Santor.
A pożegnaliśmy się przy taktach przeboju Maryli Rodowicz Ale to już było i nie wróci więcej…
Powiatowe przełajowe biegi sztafetowe

15 października rozpoczęliśmy sportowe zmagania szkół ponadpodstawowych, pierwsze zawody to oczywiście sztafetowe biegi przełajowe. W zawodach wzięła udział drużyna dziewcząt w składzie: Anita Zarzycka, Monika Kowalska, Julia Walencik, Wiktoria Mulier, Beata Piątek, Oliwia Orzeł, Aleksandra Błaszczyk i Julia Poleszak. Nie zabrakło również ekipypanów: Miłosz Szczepański, Konrad Frydecki, Dominik Banach, Mateusz Wójcicki, Radosław Czopek i Hubert Pętek.

Panie wzorowo przepracowały okres przygotowawczy zajmując I miejsce.

Panowie lekko zmęczeni lub przetrenowani uplasowali się tuż za podium.

Gratulacje i podziękowania dla uczestników oraz życzenia powodzenia w przyszłej rywalizacji sportowej.

„Katedra” WF