Żyd na beczce- spektakl

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, wspominał czasy holocaustu i swoje życie w wywiadzie udzielonym Hannie Krall. Wspomnienia te ukazały się w książce pod tytułem „Zdążyć przed Panem Bogiem”.12 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia spektaklu w wykonaniu aktorów scen kieleckich powstałego w oparciu o utwór Hanny Krall i zatytułowanego „Żyd na beczce” . Tytuł ten odnosi się do symbolicznej sceny rozgrywającej się na terenie getta warszawskiego, kiedy hitlerowcy naśmiewali się z Żyda-staruszka. postawili go na beczce i wśród tłumu ciekawskich przechodniów śmiali się z niego, obcinali mu pejsy i brodę, czując się zupełnie bezkarnie. Tłum przypadkowych ludzi w milczeniu przyglądał się tej scenie i nikt nie miał odwagi zaprotestować i stanąć w obronie ośmieszanego człowieka.

Scena ta utkwiła w pamięci Marka Edelmana , a jego życiowym przesłaniem było , aby „nigdy nie dać się wepchnąć na beczkę”, nie dać się poniżyć i ośmieszyć. Całe swoje życie doktor Edelman, kardiochirurg,  poświecił ratowaniu życia ludzkiego i jego godności  za wszelką cenę. I to jest najważniejsze przesłanie książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.