Adam Mickiewicz w popkulturze

Głównym tematem tegorocznych obchodów Dnia Patrona naszej szkoły była obecność Adama Mickiewicza i jego utworów w popkulturze. Referat na ten temat przygotowała Renata Jackowska. Kultura masowego odbiorcy, zwana inaczej kulturą popularną lub krócej popkulturą, tworzy swoje ikony, wzorce lub naśladuje stare, wykorzystując je w celach przede wszystkim rozrywkowych. Taką ikoną często stają się postaci artystów i ich dzieła. Należy do nich patron naszej szkoły, Adam Mickiewicz. Niniejsza prezentacja miała na celu  przypomnienie polskich wytworów kultury masowej, takich jak film, kabaret czy piosenka, której głównym tematem jest twórczość Adama Mickiewicza.

Wizerunek polskiego poety widnieje na koszulkach naszej szkoły, stanowiąc niejako jej rozpoznawalny znak. Nie jest on nowy ani oryginalny, nawiązuje bowiem do dzieła znanego artysty Andy Warhola. Niemałym zainteresowaniem masowego odbiorcy cieszą się ekranizacje utworów Mickiewicza.  Pierwszą ekranizacją „Dziadów” jest film w reżyserii Tadeusza Konwickiego, a powstał on w 1989r,  i nosi tytuł ” Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza”.

Wśród wielu innowacji wprowadzonych przez Konwickiego znajduje się scena więzienna, którą śmiało można nazwać sceną śpiewaną, gdyż aktorzy wykonują w niej dwie piosenki. W 1999r. wybitny polski reżyser Andrzej Wajda podjął się ekranizacji poematu Mickiewicza „Pana Tadeusza”. Wszystkim niemal kojarzy się ten film z polonezem odtańczonym przez bohaterów poematu w scenie finałowej filmu. Twórcą tego poloneza jest Wojciech Kilar.

Inny polski  reżyser Jerzy Hoffman wykorzystał wiesz Adama Mickiewicza w swoim filmie pt. „Trędowata”  z roku 1976. Piosenka z tego filmu do wiersza poety pt „Do M ***” stała się motywem przewodnim. Muzykę skomponował  także Wojciech Kilar. Wysłuchaliśmy tej  piosenki w wykonaniu Wiktorii Korgul.

Kolejnym filmem wykorzystującym poezję Adama Mickiewicza są „Syzyfowe prace” z 2000 roku w reżyserii  Pawła Komorowskiego. Na lekcji języka polskiego prowadzonej po rosyjsku w Klerykowskim gimnazjum w czasach zaborów jeden z uczniów, Bernard Zygier, recytuje „Redutę Ordona”, poemat Adama Mickiewicza.  Lekcja ta stanowiła przełom w życiu rusyfikowanych gimnazjalistów, którzy od tej pory skutecznie przeciwstawiali się procesowi wynaradawiania przez władze rosyjskie.

Utwory poety stanowiły inspirację dla kompozytorów piosenek i artystów. Jednym z nich jest Marek Grechuta, a jego interpretacja wiersza pt. Niepewność” z 1970r. stanowi wyzwanie dla niejednego piosenkarza, a zmierzyła się z nim Kinga Nita .

Znany zespół rockowy IRA w swoim repertuarze ma „Inwokację” do „Pana Tadeusza”. Piosenka ta powstała w 1988r.

Anna Maria Jopek i Michał Żebrowski  grający rolę Tadeusza Soplicy w filmie Andrzeja Wajdy zaśpiewali razem piosenkę „Wspomnienie” z tekstem poematu Adama Mickiewicza.

„Dziady cz II”  Adama Mickiewicza stały się inspiracją dla Kazika Starzewskiego i zespołu KULT. Wysłuchaliśmy  oryginalnego fragmentu dramatu w wykonaniu Sary Opoki i Patryka Stolarskiego i jego współczesnej stylizacji w interpretacji Daniela Wacha.

Także polska scena kabaretowa upodobała sobie utwory Mickiewicza. Szczególną popularnością cieszy się „Pan Tadeusz”. Skecze na motywach poematu wykonują artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju, Kabaretu Smile i kabaretu Neo-Nówka.

Prezentację zakończyła Natalia Czopek piękną recytacją inwokacji do „Pana Tadeusza”.

Dzień Patrona świętowali z nami nauczyciele emeryci, rodzice i władze powiatowe.