Narodowe Święto Niepodległości -95 rocznica

5280f512c3884_g111 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, manifestując swój patriotyzm i postawę obywatelską. Obchody święta rozpoczęły się znacznie wcześniej.  Nasza szkoła sprawuje opiekę nad sztandarem i kroniką Armii Krajowej i jej żołnierzy z terenów naszego regionu. Wyjątkowe pod względem historycznym i sentymentalnym są materiały zawarte w kronice. Postanowiliśmy je udostępnić mieszkańcom naszego miasta i przygotowaliśmy wystawę poświeconą dziejom oddziałów z Lubelszczyzny w naszym parafialnym kościele.

Tegoroczne obchody święta różniły się znacząco od tych z poprzednich lat. Główne obchody święta miały miejsce w Opolskim Centrum Kultury po mszy świętej w intencji ojczyzny. Oprócz okazjonalnych wystąpień na akademię złożyły się występy artystyczne także młodzieży naszego liceum, która w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego wykonała poloneza do muzyki Ogińskiego Pełniliśmy również wartę przy figurze Matki Bożej przy ulicy Kolejowej. Szkoła nasza wystawiła także sztandar Armii Krajowej i sztandar szkolny.

W trakcie tych uroczystości miejskich składano kwiaty przed figurą Matki Bożej, obeliskiem przy ulicy Puławskiej, Dębach Katyńskich i Kapliczce przy Puławskiej  oraz przy tablicy pamiątkowej przy ulicy Lubelskiej i przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Kwiaty w imieniu Samorządu Uczniowskiego i całej społeczności szkolnej składali uczniowie.

Uzupełnieniem tych obchodów była uroczysta akademia , którą obejrzeliśmy 12 listopada na scenie w świetlicy szkolnej. .

Uroczystą akademię z tej okazji przygotowała klasa 2b z wychowawczynią p. Iwoną Berą.  W akademii wykorzystano fragmenty wierszy patriotycznych, „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” A. Mickiewicza. Cały wiek XX w słowach i pieśniach przypomniał nam drogę nie tylko do niepodległości w 1918 roku, ale i w 1989. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy 2b, którzy wykonali następujące piosenki:  „Rota”-Marii Konopnickiej,  „Biały Krzyż” Czerwonych Gitar oraz „Nie pytaj o Polskę” Republiki. Młodzież wykonała także poloneza i przedstawiła wiązankę pieśni legionowych, w tym  „Legiony”, „Pierwsza Kadrowa” i inne.