Boże Narodzenie Adama Mickiewicza- Dzień Patrona

dsc_0004Patron naszej szkoły, Adam Mickiewicz, urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia, dlatego w czasie przedświątecznym obchodzimy Dzień Patrona. Tradycją od wielu dziesiątków lat jest śniadanie dla uczniów, które funduje Rada Rodziców, a zwieńczeniem obchodów jest uroczysta akademia. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli szanowni goście: Starosta Opolski, p. Zenon Rodzik, Dyrektor Zespołu Szkól Nr 1, p. Małgorzata Kozak, przewodnicząca Rady Rodziców, p.Elżbieta Burakowska , p. Małgorzata Kocon, p. Zdzisław Wrona i nauczyciele emeryci: pp. A. Czapla, Z. Banaszek, Z. Galek, L. Goliszek, K. Solis, T. Ryczek. Wiązankę kwiatów pod popiersiem Adama Mickiewicza złożyła delegacja, w skład której weszli: dyrektor szkoły-p. Małgorzata Woś, przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciel p. Alina Czapla i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego -Kamil Wrona. Głównym motywem akademii jest okolicznościowy referat poświęcony postaci Adama Mickiewicza i jego twórczości. Wykład o świętowaniu Bożego Narodzenia w rodzinie Mickiewiczów i wpływu tych świąt na twórczość poety wygłosiła p. Dyrektor, Małgorzata Woś.
Inscenizacja fragmentów III części „Dziadów” wykonaniu uczniów klas trzecich przypomniała nam jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury. Na szkolnej scenie obejrzeliśmy Prolog dramatu, Scenę więzienna, Sen senatora, Pan senator i Bal u senatora, czyli najbardziej widowiskowe sceny dramatu. Świetne role zagrali : Agata Włodarczyk- pani Rollison, Miłosz Łakomy jako Senator Nowosilcow, Jakub Wnuk- ksiądz Piotr, Bartosz Cięszczyk-Konrad, Grzegorz Kulig-Jan Sobolewski, Maciej Olender- Adolf, Łukasz Kocon-Jakub, Justyn Pol- Mateusz Rąbel, Doktor- Michał Dąbrowski, Pelikan-Karol Delekta, Bestużew- Magdalena Mroczkowska i rewolujconista- Patryk Kuryś. W rolach dam dworu, aniołów i diabłów walczących o dusze Konrada i Senatora wystąpiły dziewczęta z klasy 3a, b i c: Monika Godzik, Katarzyna Lejwoda, Agnieszka Walencik, Ada Barazik, Natalia Piłat, Ola Pasek, Wioletta Sobkiewicz i Marlena Wójcik. Na scenie odtańczono menueta do muzyki Mozarta, a efekty specjalne- grzmoty, uderzenie pioruna tworzyły nastrój grozy, tak ważny w scenie balu. Inscenizację przygotowali tegoroczni maturzyści pod opieką swoich wychowawców: p. Joanny Mroczek, p. Barbary Cyrkler, p. Izabeli Sadury. Opiekę artystyczną nad przedstawieniem sprawowała p. Ilona Majak-Gierczak.
Życzenie świąteczne i noworoczne dla społeczności szkolnej złożył Starosta Opolski i p. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim. Na zakończenie uroczystości opiekunka Samorządu Uczniowskiego, p. Barbara Cyrkler, dokonała podsumowania 42 Szkolnego Festiwalu Kulturalnego , a Rada Rodziców narodziła uczestników festiwalu upominkami. Kolejny Dzień Patrona obchodzony będzie w roku jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim.