Szkolny Koncert Kolęd 2013

KoledaŚwiętowanie Bożego Narodzenia w naszej szkole rozpoczynamy koncertem kolęd. Wszystkie klasy prezentują się przed szkolną społecznością, wykonując znane lub mniej znane kolędy i postorałki. Wprowadzeniem do świątecznego klimatu było przypomnienie przez prowadzących uroczystość, Agatę Włodarczyk i Mateusza Rąbla , tradycji i zwyczajów adwentowych i Bożonarodzeniowych. Wspominaliśmy zwyczaj zakazania w tym okresie przędzenia, szycia, tkania i motania jako czynności szczególnie ulubionych przez nieprzyjazne człowiekowi demony wody, gdzie w Wigilię lub inne święto, ktoś siadł przy kołowrotku, warsztacie tkackim lub zaczął szyć. Przygotowania do wigilii też były naznaczone magią. Gospodarz rozpoczynał ten dzień wyprawą do lasu po zielone gałęzie albo po drzewko. Nosiła ona znamiona kradzieży obrzędowej, ponieważ las traktowany był jak tamten świat, a wyniesiona z niego ukradkiem choinka miała przynieść „złodziejowi” szczęście i pomyślność.
W świątecznym koncercie wystąpili:
1. Klasa 1a wykonała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”;
2. Katarzyna Wrona z klasy 1a zaśpiewała piosenkę „Kolęda dla nieobecnych”;
3. Klasa 2a chóralnie na dwa głosy-męski i żeński, wykonała kolędę „Dzisiaj w Betlejem”;
4. Klasa 2b wykonała współczesną wersję kolędy” Przybieżeli do Betlejem „;
5. Duet Kamil Wrona i Daniel Pogoda zaprezentowali utwór „Wigilia”;
6. W wykonaniu Aleksandry Śpiewak z klasy 2b usłyszeliśmy kolędę ” Gdy się Chrystus rodzi”;
7. Przy akompaniamencie organów i akordeonu klasa 3a i b odśpiewała kolędę „Do szopy hej , pasterze”;
8. Klaudia Porębska z klasy 3b zaśpiewała bożonarodzeniową piosenkę pt. „Wigilia”;
9. Klasę 3c reprezentowała Aleksandra Stefanek wykonując kolędę „Anioł pasterzom mówił”;
10.Daniel Pogoda zakończył koncert piosenką zespołu Skaldowie „Jest taki dzień”.
Pełni wrażeń i wzruszeń złożyliśmy sobie życzenia i połamaliśmy się opłatkiem. Niech te święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich pięknym i radosnym czasem. Koncert przygotowała siostra Marianna Łomża.