Przy (o)polskim stole

DSC_0408Nasi goście z Anglii, Szwecji, Niemiec i Węgier przez dwa kolejne dni swojego pobytu zwiedzili kawał Polski. W środę udali się do Lublina, w czwartek do Krakowa i do muzeum w Oświęcimiu, a w kolejny dzień uczestniczyli w miniolimpiadzie rozgrywanej na sali sportowej. W zawodach polegających na przejściu toru sprawnościowego, wyścigach rzędów, tzw. pociągów, przeciąganiu liny, rzutów do kosza brali udział uczniowie naszej szkoły i koledzy z wizytujących nas szkół. Na zakończenie  odbyły się mecze piłki nożnej halowej chłopców.

Po rywalizacji sportowej zaproponowaliśmy naszym gościom grę terenową po naszym mieście. W trakcie tej zabawy należało odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Opola Lubelskiego i miejsc i wydarzeń historycznych związanych z naszym regionem.  Po południu zaprosiliśmy wszystkich gości, naszych uczniów i ich rodziców na pożegnalną kolację . Na stole znalazły się tradycyjne polskie dania,  bigos z grzybami, flaki, paszteciki z barszczem czerwonym, zupa pomidorowa, kotlety schabowe, sałatki, szarlotki, serniki, naleśniki, pierogi i wiele innych przysmaków. Polskie dania smakowały, dziwiły, zaskakiwały, ale każdy znalazł jakiś smakołyk dla siebie. Tym miłym akcentem zakończyliśmy kolejne spotkanie w ramach wymian międzynarodowej młodzieży „Comenius”.