„Miasto 44 „-pamiętamy o Powstaniu Warszawskim.

 

miasto-44Film J. Komasy ” Miasto 44″ czekał kilka lat na realizację, by w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcić pamięć poległych, zamocowanych i przypomnieć historię pokolenia Kolumbów. Nie mogliśmy pominąć okazji obejrzenia tego filmu i 17 października młodzież naszej szkoły z nauczycielami poszła na projekcję filmu do kina w Opolskim Centrum Kultury. Wiele już powiedziano i napisano o powstaniu, lecz to jest nowe spojrzenie, niespotykane dotychczas. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zespoliły się ze sobą w wizji świata pełnego nienawiści, ale i miłości pierwszej, romantycznej, którą przeżywają główni bohaterowie filmu, Stefan, Biedronka i Kama. Piosenki lat powojennych i wojennych , szlagiery z lat 20 i 30 świadczą o uniwersalnym przekazie antywojennym i humanitarnym . Obowiązek wobec ojczyzny, poczucie godności i honoru są wartościami ważnymi dla wszystkich ludzi, także współczesnych Polaków. Przypominają o tym również napisy na ekranie proszące o niekopiowanie filmu, gdyż takie są zasady uczciwości i honoru. Nie da się przejść obok tego filmu obojętnie.