43 Szkolny Festiwal Kulturalny- Dzień Mickiewiczowski

DSC_0700Przełom listopada i grudnia to czas w życiu naszej szkoły, w którym organizowany jest nieprzerwanie od 43 lat festiwal , zwany Szkolnym Festiwalem Kulturalnym. Czas nie jest przypadkowy. związany jest on z urodzinami i dniem śmierci patrona szkoły, Adama Mickiewicza.

Pierwszy dzień rywalizacji festiwalowych poświęcony jest zawsze sylwetce wieszcza narodowego i jego twórczości. Pierwszą konkurencją Dnia Mickiewiczowskiego był quiz wiedzy o życiu i utworach poety. W tym konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Kolejną konkurencją była rywalizacja drużyn klasowych dotycząca szczegółowej znajomości utworów Adama Mickiewicza i ciekawostek z nim związanych, np. jaki był herb rodziny Mickiewiczów, jakie drugie imię otrzymał poeta na chrzcie, czy co go łączy z Krymem?

Konkurencją najbardziej emocjonującą była inscenizacja utworu poety. Poszczególne klasy wylosowały wcześniej tytuł utworu i przygotowały  jego nową wersję. Klasa 1a zaprezentowała pantomimę do sonetu „Droga nad przepaścią w Czufut -Kale”, klasa 1b-impresję poetycko-rapową na temat liryka „Nad wodą wielką i czystą”, klasa 3a- współczesną wersję historii nieszczęśliwej Karusi z „Romantyczności”, a klasa 3b- kabaret oparty na motywach bajki „Przyjaciele”. Pomysłowość uczniów zdumiała jurorów. Wszystkie prezentacje zostały nagrodzone pierwszym miejscem. Gratulujemy uczniom inwencji twórczej.