Adam Mickiewicz a kobiety -Dzień Patrona szkoły

DSC_0024Adam Mickiewicz, patron Liceum Ogólnokształcącego  w Opolu Lubelskim , znał wiele kobiet, które pomogły mu w życiu i stały się natchnieniem poetyckim. Pamiętamy najczęściej o Maryli Wereszczakównie jako muzie poety, ale nie tylko ona weszła na stałe do historii literatury polskiej. Motyw kobiet w życiu Adama Mickiewicza stał się przewodnim tematem tegorocznych obchodów Dnia Patrona. Po śniadaniu z wychowawcami społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii poświęconej wieszczowi. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, p. Paweł Grabek, dyrektor gimnazjum w Niezdowie, p. Jurak , nauczyciele emeryci.

Referat okolicznościowy poświęcony roli kobiet w życiu poety wygłosiła Renata Jackowska. Zwracał on uwagę na najważniejsze kobiety – od matki Barbary po żonę Celinę i Xawerę, która odegrała niechlubną rolę w życiu rodzinnym i małżeńskim Mickiewicza. Głównym akcentem wystąpienia był wpływ realnych osób na postaci literackich bohaterek utworów naszego wieszcza narodowego.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów klas I odwoływała się do tych bohaterek . Na scenie pojawiły się Grażyna, Telimena, Zosia, Aldona, Świtezianka, Pani , Maryla i Zosia z „Pana Tadeusza” jako współcześnie żyjące postaci, które przygotowują niespodziankę dla poety z okazji jego imienin i urodzin jednocześnie. Fragmenty z tekstów Mickiewicza uzupełniły przedstawienie. Nad całością czuwały Renata Jackowska i Joanna Mroczek, wychowawczynie klas pierwszych.