44.Szkolny Festiwal Kulturalny

DSC_0430Dzisiaj, 1.12.2015r. rozpoczął się 44 Szkolny Festiwal Kulturalny, którego głównym celem jest odkrywanie talentów artystycznych uczniów liceum. Tegoroczny festiwal zbiegł się z wizytą gości z Turcji, Portugalii i Chorwacji, którzy przybyli do nas w ramach wymiany międzynarodowej projektu Erasmus +.

Pierwszy dzień  festiwalu poświęcony był prezentacji kultury polskiej. Na początek uczniowie poszczególnych klas recytowali fragmenty „Pana Tadeusza”opisujące staropolskie obyczaje, między innymi parzenie kawy, przygotowanie bigosu (z niedźwiedzia !), grzybobranie, czy potrawy kuchni litewskiej. W tej konkurencji najlepiej zaprezentowała się klasa 1a i 3a. Z kolei naszym gościom przestawiliśmy krótką historię Polski w jej wersji komputerowej przygotowanej przez Tomasza Bagińskiego oraz film promujący atrakcje turystyczne naszego kraju. Najważniejszym akcentem tej prezentacji kultury polskiej był występ zespołu ludowego „Powiśloki” z Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. O.Kolberga i gimnazjum zaprezentowali się w kilku narodowych tańcach, między innymi w przepięknym polonezie. Czar polskiej piosenki mogliśmy, poznać słuchając w wykonaniu Kasi Wrony dwóch utworów- A. Jantar „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” oraz „Szyba” K. Groniec.

Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu była staropolska uczta przygotowana przez rodziców naszych uczniów, Zaprosiliśmy na nią naszych gości, wykonawców i publiczność.