Erasmus + Historia najbliższej okolicy

Erasmus 1Trzeci dzień pobytu naszych gości z zagranicy w ramach wymiany międzynarodowej przebiegał pod hasłem poznania historii naszej małej ojczyzny, czyli Lublina i Opola Lubelskiego, a zwłaszcza historii Pałacu Lubomirskich, w którym mieści się obecnie nasza szkoła. Nauczyciele i studenci wzięli udział w wycieczce do Lublina. Tam zwiedzali Stare Miasto i Muzeum na Majdanku. Poznali bliżej czasy II wojny światowej i historię obozu koncentracyjnego.

Po południu w ramach akcji Noc w Liceum wszyscy goście wzięli udział w koncercie przygotowanym z tej okazji przez uczniów naszej szkoły. Na szkolnej scenie wystąpili : Patrycja Jaśkowska i Kamila Horab w piosenkach „Lecę tam” oraz „Wehikuł czasu”, Weronika Furga zaśpiewała piosenkę ” Biegnij przed siebie”, Cezary Plis i Mikołaj Batyra wykonali utwór hip-hopowy, Patrycja Kuryś i Daria Gołofit w duecie zaśpiewały piosenkę „Half the world away”Aurory. Ponadto wystąpili Daniel Wach, Katarzyna Wrona , Agnieszka Mucha oraz Patryk Stolarski , który zagrał role trzech artystów- Freddie’go Mercury ” J want to break free”, Ellie Goulding „Love me like you do” oraz Jessie Ware „Say you love me”.

Głównym punktem programu był wykład p. dra Huberta Mącika  na temat historii Pałacu Lubomirskich od jego początków jako zamku po dzień dzisiejszy jako szkoły. Niezwykle interesujący wykład ilustrowany był rycinami, planami i zdjęciami przedstawiającymi wygląd pałacu na przestrzeni kilkuset lat.

Akacjami wieczoru była ponadto degustacja kuchni polskiej i jej specjalności, takich jak różnego rodzaju pierogi, kopytka, kluski z makiem, gołąbki, bigos i paszteciki, nie licząc rozmaitych sałatek i deserów. Po uczcie staropolskiej wszyscy goście zostali zaproszeni na wspólne ćwiczenia zumby prowadzone przez p. I. Berę , a także na warsztaty plastyczne metodą decoupage. III Noc w Liceum zakończyła się dyskoteką.