Światowy Dzień Poezji

Poezja_201621 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Święto obchodzone corocznie, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

W naszym mieście również odbyły się obchody tego święta. Zorganizowała je Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna, która zachęciła do udziału lokalne szkoły. Z każdej z nich przybył choć jeden przedstawiciel. Spotkanie to polegało na głośnym czytaniu utworów poetyckich, a ponieważ dobór repertuaru był dowolny, każdy z nas mógł zaprezentować tekst, który najbardziej lubi i uważa za szczególnie wyjątkowy. Była również możliwość przedstawienia własnego dzieła, z której skorzystała uczennica naszego LO- Kinga Nita, która czytała „Miły mój” i „Jesteś dla mnie”. Inni uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w obchodach tego święta to: Daniel Wach z utworem A. Asnyka- „Na początku”, Kasia Wawer i wiersz T. Różewicza- „I pomyśleć”, Natalia Sójka, która zaprezentowała „Zmartwychwstanie”- L. Staffa oraz Iza Śledzik, która przeczytała „Świteziankę”- Adama Mickiewicza. Spotkanie tego dnia przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a miłośnikom poezji sprawiło szczególną przyjemność i radość. Mamy nadzieję, że za rok także będziemy mogli wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu, a Światowy Dzień Poezji będzie cieszył się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodzieży i dzieci.
Iza Śledzik i Patryk Stolarski