Genocidum atrox

wolyn-plakat-d70a45c78cb592362c020Zbrodnie ukraińskie przeciwko Polakom w latach 1942-46 zostały nazwane „dzikim ludobójstwem”, ponieważ skala okrucieństwa była ponad ludzkie wyobrażenia i dotychczasowe doświadczenia. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali 130 tysięcy osób. W wielu przypadkach była to śmierć przerażająca.

Po 73 latach od tych wydarzeń mówi o tym film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. 26 października w opolskim kinie mieliśmy możliwość obejrzenia tego filmu.  Według niektórych krytyków to najwybitniejszy film historyczny w dziejach polskiego kina. Podejmuje nie tylko trudny temat stosunków polsko-ukraińskich, ale próbuje też odtworzyć przebieg „rzezi wołyńskiej”. Estetyka czy sposób ukazania problemów społeczno-politycznych II Rzeczypospolitej mogą budzić kontrowersje, jednak należy uznać, że „Wołyń”jet hołdem złożonym ofiarom tej zbrodni i ich rodzinom.