Święto Polski Podziemnej

panstwo-podziemneDzień Podziemnego Państwa Polskiego to polskie święto obchodzone co roku 27 września , uchwalone zostało 11 września 1998 r przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Upamiętnia 27 września 1939 roku, kiedy została powołana Służba Zwycięstwu Polski w okupowanej  Warszawie.To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

Z okazji tego święta, 28 września uczniowie klas 1a, 2a i 2b uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym w podziemiach Domu Towarowego w Opolu Lubelskim. Obejrzeli także wystawę poświęconą polskiemu podziemiu. Wystawa oraz film oparte zostały na autentycznych zdjęciach archiwalnych. Dzięki nim uczniowie zapoznali się z różnymi formami oporu przeciwko okupantowi. Ponadto wysłuchali relacji świadków tamtych wydarzeń, które przetrwały w listach. Prelekcję prowadził p. Sławomir Szczęsny. Wyjście młodzieży zorganizowała p. A. Gutek.