Targi Umiejętności

dsc_027819 października  liczna grupa uczniów klas 2a, 2b i 3b uczestniczyła w wycieczce do Lublina. Na zaproszenie  Kolegium Pracowników Służb Społecznych wzięliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez tę szkołę. Uczniowie mogli poznać tajniki masażu, florystyki i samoobrony, nauczyli się także podstaw rękodzieła. Dodatkowym punktem programu było zwiedzanie Muzeum na Majdanku– dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego i jenieckiego, funkcjonującego w latach 1941-1944.

Nazwa właściwa obozu brzmiała KL Lublin i tak obóz był nazywany oficjalnie od 1943 roku. Potoczna nazwa „Majdanek”  pochodzi od dzielnicy Lublina (Majdan Tatarski) i powstała pośród mieszkańców Generalnej Guberni. Nazwy „Majdanek” używali jednak niekiedy w oficjalnych dokumentach również i sami Niemcy.

W 1947 utworzono Państwowe Muzeum na Majdanku, a w 1969 odsłonięto Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Wycieczkę zorganizowała p. A. Gutek