Z Erazmusem w Turcji

Od 20 do 26 listopada 2016 r. delegacja składająca się czworga uczniów i trojga nauczycieli z naszego liceum uczestniczyła w szóstym już spotkaniu w ramach projektu 70 Years of European History, 1945-2015. Trabzon, malowniczo położone miasto w północno -wschodniej Turcji oraz szkoła Anadolu Imam Hatip Lisei w Trabzon Macka , było miejscem spotkania, w czasie którego uczestnicy z Czech, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch mieli niepowtarzalną okazję poznania kultury i zwyczajów tego odległego, ale interesującego regionu. W ciągu 5 dni zwiedzaliśmy Trabzon i okolice. Byliśmy w klasztorze Sümela, świątyni Hagia Sophia w Trabzonie (jednej z trzech świątyń o tej nazwie na świecie), zawitaliśmy nawet do malowniczo położonej górskiej miejscowość turystycznej Uzungöl. Ponadto braliśmy udział w lekcji historii, warsztatach historycznych dotyczących praw człowieka i zamachów stanu w Turcji czy katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Inspirujące okazały się też warsztaty artystyczne, w czasie których ćwiczyliśmy malowanie tradycyjną turecką techniką Ebru. Następne spotkanie projektowe w lutym w Pradze. W  spotkaniu brali udział pp. Danuta Piłat, s. Marianna Łomża, Mariusz Batyra, Gabriela Gnaś , Weronika Piłat, Jakub Zawadzki i  Mikołaj Batyra.   Relację z pobytu zdał p. Mariusz Batyra.