Podsumowanie projektu Erasmus + – wizyta we Włoszech

Po dwóch latach realizacji projektu Erasmus + pod hasłem „70 lat europejskiej historii, 1945- 2015” nastąpiło podsumowanie i zakończenie projektu w Tarencie we Włoszech. Na zaproszenie szkoły średniej „Plateja” z Tarentu w dniach 7-12 kwietnia przebywaliśmy na południu Włoch. 7 kwietnia udaliśmy się w długą podróż samolotem, z przesiadką na lotnisku w Rzymie, by przelecieć do nadmorskiej miejscowości Brindisi, a stamtąd udać się do Tarentu , miasta położonego nad Morzem Jońskim. Tarent został  założony w 706 p.n.e. przez Spartan i  był jedyną kolonią spartańską. Z tego okresu pochodzą ruiny świątyni doryckiej znajdującej się w mieście. Oprócz  nich zwiedzaliśmy zamek aragoński z XV wieku, klasztor Świętego Michała, klasztor Świętego Franciszka, Katedrę z XI w. z bezcenną barokową kaplicą San Cataldo oraz Pałac Pantaleo. W Tarencie odbyliśmy także rejs statkiem po Morzy Jońskim.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy nadmorskie miasteczko Otranto oraz miasto  Lecce, które jest znane jako „Florencja południa” ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu z cesarstwa rzymskiego. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch.

Odbyliśmy także niezwykłą wycieczkę do małej miejscowości o wdzięcznej nazwie Alberobello. Cały region Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trulli , które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Tego typu domki wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe. Swego czasu w Apulli pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trulli nie musieli więc uiszczać daniny. Trulli wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mieliśmy  także okazję popróbować regionalnych tradycyjnych dań włoskich.