IV Noc w Liceum

Kolejna, czwarta już edycja wydarzenia kulturalnego promującego Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim, pod nazwą „Noc w Liceum” mała miejsce 25 maja. Głównym hasłem tego wydarzenia była historia pałacu , w którym mieści się obecnie nasza szkoła i życie właścicielki posiadłości Księżnej Zofii Lubomirskiej. Na spotkanie w murach naszej szkoły przybyło wielu gości, wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim- p. Paweł Grabek, Członek Zarządu Powiatu oraz p. Iwona Giza , Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, p. Halina Złotucha, Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego, pracownicy naukowi Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, p. prof. Mariusz Ausz oraz p. doktor Hubert Mącik. Gościliśmy również sympatyków naszej szkoły, nauczycieli i uczniów okolicznych szkół gimnazjalnych, między innymi z Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 w Opolu Lubelskim. Na spotkanie przybyli także pasjonaci historii, między innymi p. Janusz Kopaczek, twórca Szlaku Jagiellońkiego. Relację ze spotkania przygotowała p. Joanna Majka reprezentująca RadioProgres.

Wykład pod tytułem „Księżna Zofia Lubomirska- pani na Opolu” wygłosił specjalny gość uroczystości, p. doktor Hubert Mącik. Przypomniał w nim dzieje pałacu Lubomirskich, który dziwnymi zrządzeniami losu wszedł w posiadanie tej magnackiej rodziny. Opowiadał również o budynkach wokół pałacu i  o parku otaczającym rezydencję.  Pan doktor zaprojektował również grę terenową ” Ścieżkami wspomnień Zofii Lubomirskiej”, w której wzięli udział uczniowie gimnazjów. Zwieńczeniem tych historycznych wspomnień był koncert uczniów naszej szkoły, w którym wystąpili: Kinga Nita, Sylwia Żyszkiewicz, Wiktoria Korgul i Daniel Wach.

Wieczorna część „Nocy w Liceum” przebiegła w atmosferze piknikowej. Wielu uczestników spotkania próbowało swoich sił w sztuce malowania na wodzie EBRU. Powstały piękne prace, które można zobaczyć na specjalnej wystawie . Inni wzięli udział w zajęciach tanecznych Zumby. Wszyscy zebrali się przy ognisku i poczęstowali pieczoną w ogniu kiełbaską. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji imprezy i za udział w niej.