Portugalski tydzień z Erasmusem

Tydzień w stolicy Portugalii- Lizbonie spędziła 8 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Tym razem pojechali uczniowie klasy drugiej oraz dwoje uczniów klasy pierwszej z najwyższą średnią ocen z gimnazjum. Wyjazd do Portugalii był już kolejnym spotkaniem w ramach projektu Erasmus + „Wonderland”, którego koordynatorem jest p. prof. Monika Ptasińska-Romanowska. Szkołą goszczącą była ESCOLA PROFISSIONAL DE EDUCACAO PARA O DESENVOLVIMENTO w Lizbonie.

Podczas spotkania:

– zapoznaliśmy się z systemem edukacji obowiązującym w Portugalii, uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych i edukacyjnych,

-braliśmy udział w Festiwalu Sztuki i Kultury Portugalii przygotowanym przez tamtejszą młodzież i nauczycieli. Degustowaliśmy tradycyjne dania narodowe oraz poznawaliśmy tańce, symbole i kuchnię poszczególnych regionów Portugalii,

-zaprezentowaliśmy film z przeprowadzonej przez naszych uczniów akcji charytatywnej „Marzycielska Poczta”,

-braliśmy udział w debacie na temat problemów społecznych występujących w różnych krajach,

-przygotowaliśmy ulotkę o naszym kraju zawierającą opis tradycyjnych świąt, tańca, sztuki ludowej, piosenki, potrawy, zabaw ruchowych,

-zaprezentowaliśmy polską kuchnię narodową przygotowując do degustacji tradycyjny żurek z kiełbasą na zakwasie,

-zwiedzaliśmy lizbońską starówkę, przepiękny Klasztor Hieronimitów, Klasztor Karmelitów, zamek św. Jerzego, monumentalny pomnik Cisto Rei, Rezerwat Przyrody Estuario do Sado, w którym podziwialiśmy pływające delfiny. Hitem pobytu było zwiedzanie Stadionu Benfici.

Spotkanie było przede wszystkim okazją doskonalenia języka angielskiego oraz nawiązania nowych znajomości a nawet przyjaźni.

Następny wyjazd w ramach projektu już po nowym roku. Tym razem lecimy do Finlandii.