Szlakiem króla. Odjazdowa książka.

 

 31 października 2018, jeden z najładniejszych dni w roku, temperatura 20 stopni w cieniu, mimo końca października. Jedenastu uczniów klasy 2a i dwoje opiekunów wybrało się na rajd rowerowy, który jest częścią projektu o nazwie: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży”.
Rajd rowerowy, w którym wzięliśmy udział, nosił nazwę „Odjazdowa książka”. Mimo że tematyka książki i rok wydania, na pierwszy rzut oka, nie zachęcają, to dla pasjonatów historii wybrana pozycja może okazać się lekturą nie tylko pouczającą, ale i „odjazdową” zwłaszcza w części dotyczącej przeszłości naszej okolicy.
Książką, która stanowi temat przewodni rajdu jest „Dziennik Podróży Króla Jegomości Stanisława Augusta Na Ukrainę i do innych Ziem Koronnych Roku 1787. Dnia 23. Lutego Rozpoczętej, a Dnia 22. Lipca Zakończonej” napisanej przez Adama Naruszewicza i wydanej w Warszawie przez Michała Grölla w 1788 roku.
Zapytać można, jaki związek ma ta dość nieznana książka z rajdem rowerowym , otóż wyjaśniamy, że część trasy tej wyprawy biegła przez tereny obecnego powiatu opolskiego. Pozycja ta stanowi jedno z nielicznych, nieocenionych źródeł wiedzy na temat historii naszej małej ojczyzny. Uznaliśmy za ciekawy pomysł odtworzenie trasy przebytej przez ostatniego króla Polski w naszym regionie. Książka zawiera nie tylko opis miejsc i ich właścicieli, ale również bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące historii oraz ówczesnej sytuacji politycznej Polski. Można mieć różne zdanie na temat postaci króla, jak i też samego Naruszewicza, nie zmienia to jednak faktu, że materiał źródłowy jest interesujący.

Całość relacj na szkolnym FB