Święto Narodowe Trzeciego Maja

228 lat temu została uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Ustawa Rządowa, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja. Składamy podziękowania naszym uczniom za czynny udział i pomoc przy pocztach sztandarowych. Byli to : Natalia Pietras, Julia Walencik, Edyta Frydecka, Anna Jadach , Anita Zarzycka, Julia Skwarczyńska, Natalia Strachacka , Michał Czerwiński, Maciej Zieliński (poczty) oraz Miłosz Szczepański i Krystian Ciosek (warta przy figurze).

Opolskie obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja miały wyjątkowy charakter. Wszystko to za sprawą zlotu alianckich pojazdów militarnych, które uświetniły  uroczystości .

 
,,- Po raz pierwszy wystawiliśmy te pojazdy w naszym mieście. W zlocie brało udział około 25 samochodów z całej Polski. W większości są to pojazdy z Klubu Willys Jeep Polska. Są to prywatne pojazdy, jesteśmy prywatnymi kolekcjonerami, pasjonatami – mówi Dariusz Borowiec z Opola Lubelskiego, organizator zlotu.
 
Samochody, wśród których nie brakowało modeli pamiętających II Wojnę Światową, brały udział w manifestacji patriotycznej. Po jej zakończeniu przez dwie godziny mieszkańcy mogli podziwiać ekspozycję aut na parkingu przed magistratem.
 
– Przyjechaliśmy trzema pojazdami. Są to Dodge WC 54 Sanitarka z 1943 roku, która została pozyskana z Norwegii i poddana gruntownej renowacji w Polsce. Mercedes GD Wolf z Bundeswehry z 1987 roku, kupiony w Serbii z rezerw NATO i Hamer H 1 w wersji 998 Cargo na zabytkowych tablicach zakupiony w USA, z rezerw armii amerykańskiej. Mamy też Stara 266 z naszej armii – wylicza Zbigniew Gaca – Richter z Grupy Militarnej Pilica” ( źródło :  frg. artykułu- Wspólnota Opolska).