Rocznica agresji Niemiec na Polskę. Nasza szkoła w projekcie Przerwany marsz…

Nie pozwólmy im odejść – Polskim Dzieciom Wojny – bez należytego oddania hołdu i czci oraz stosownego podziękowania za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

Polskie Dzieci Wojny to osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej (8.05.1945 r.) – ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni.

2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu i podpisaniu umowy o utworzeniu klas mundurowych przyszła kolej na część historyczną, upamiętniającą rocznicę agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r.. Uczniowie odczytali relacje dzieci wojny z naszego regionu, obejrzeliśmy frg filmu, był też krótki rys historyczny i poezja. Podziękowaliśmy w ten sposób polskim dzieciom czasu wojny, za ich cierpienie, walkę i życie. Ilu przerwano wtedy szkołę, marzenia czy życie? Ginęli w obozach zagłady , zabierano ich od rodzin, musieli ciężko pracować ( od 14-ego roku życia obowiązywał nakaz pracy) bądź też wykorzystywano do eksperymentów pseudomedycznych. Podziękowania dla Agaty Dacki, Julii Pikuły, Wiktorii Skrzypiec, Magdy Dacki, Huberta Checiaka, Kamila Witka i Dawida Fredy za pomoc i zaangażowanie