Nasi uczniowie w Ogólnopolskim Konkursie „Mistrzowie i patrioci”

Projekt „Mistrzowie i patrioci” jest realizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służy przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów. Został on objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja

Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.Organizator czyli  Instytut Łukasiewicza realizuje kampanię promującą wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju.

Informujemy, że do konkursu przystąpili następujący uczniowie: Magdalena Dacka, Emilia Pyda, Michał Adamczyk, Mateusz Bartoszek i Kamil Witek.
Uczniowie przygotowali piękne prace na temat nr 1 i 2.  Życzymy powodzenia!

TEMATY PRAC DO WYBORU:

1) Halina Konopacka, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, Janusz Kusociński, Maria Kwaśniewska, Józef Noji, a może ktoś inny? Który z mistrzów polskiego sportu zaangażowany w walkę o losy Ojczyzny jest Ci najbliższy? Napisz, dlaczego jego życiorys może być inspiracją i stanowić wzór patriotyzmu.

2) Jak wyglądało życie młodego sportowca 80, 90 lat temu, a jak dziś? Z jakimi przeżyciami wiązało się reprezentowanie kraju, który dopiero odzyskał niepodległość? Czy współcześnie uprawianie sportu można łączyć z patriotyzmem?

3) Byliśmy patriotami. Ten patriotyzm był w nas – mówiła o przedwojennych sportowcach Maria Kwaśniewska, lekkoatletka, brązowa medalistka olimpijska z Berlina (1936 r.). Na podstawie życiorysu sportowca wybranego z listy zaprezentowanej poniżej udowodnij, że ideały przyświecające sportowcom nieodłącznie związane są z miłością do Ojczyzny:

Janusz Kusociński
Halina Konopacka
Maria Kwaśniewska
Stanisław Marusarz
Helena Marusarzówna
Józef Noji
Antoni Maszewski
Bronisław Czech
Leszek Lubicz-Nycz
Eugeniusz Lokajski
Jerzy Iwanow-Szajnowicz