81. rocznica agresji Niemiec na Polskę

1 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski
Oto najważniejsze fakty dotyczące konfliktu, który wstrząsnął ówczesnym światem:

1️⃣ II wojna światowa  zaczęła się w Polsce. Ataki Niemiec i Słowacji na Polskę 1 września oraz Rosji sowieckiej 17 września 1939 roku były rezultatem paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku.

2️⃣ Osamotniona Polska broniła się przez ponad miesiąc (nasi alianccy sojusznicy mieli zaatakować Niemcy od zachodu w 15. dniu od mobilizacji francuskiej – ale zawiedli).

3️⃣ 81 lat temu rozpoczęła się wojna totalna – pierwsze zbrodnie Niemcy popełnili już pierwszego dnia wojny. Kontynuowali je w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach.

4️⃣ Jeszcze w bombardowanej Warszawie Polacy tworzyli konspirację wojskową (Służba Zwycięstwu Polski), będącej zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Celem było kontynuowanie walki o niepodległość.

5️⃣ Rozpoczęta 1 września 1939 roku wojna zmieniła cały świat, który był świadkiem niespotykanego wcześniej terroru. Przyniósł on śmierć milionom ludzi. Działania wojenne prowadzone były na całym globie, a Polacy walczyli niemalże na wszystkich frontach. Co najważniejsze – to my najdłużej prowadziliśmy walkę z Niemcami przez cały okres II wojny światowej.

źródło:Skopiowano ze strony IPN

ℹ️ Więcej na ten temat na portalu IPN 👉 https://1wrzesnia39.pl/39p/