Erasmus+ Guiding Girls to Stem for Grappling Gender Gap w Portugalii

  1. W dniach 20-25.03.3022r. odbyło się piąte z kolei spotkanie w ramach projektu 5Gs4STEM. Tym razem odwiedziliśmy Portugalię, a dokładnie szkołę techniczną FORAVE, w miejscowości LousadoDziewczęta programowały i sterowały robotami oraz dronami, a także uczestniczyły w spotkaniach z kobietami, które pracują w zawodach technicznych. Zwiedziliśmy Muzeum Kolei oraz historyczne miasto Guimaraes, zwane 'kolebką Portugalii’. Właśnie tu urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. Historyczne centrum Guimaraes w 2001 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele zabytków, w tym wznoszący się nad miastem zamek, pochodzi z X wieku. Mieliśmy również szansę zobaczyć technologiczne nowinki, odwiedzając CENTI, czyli Centrum Nanotechnologii i Inteligentnych Materiałów. Po intensywnych zajęciach podziwialiśmy Porto, spacerując po uroczych uliczkach tego przepięknego miasta. Obowiązkowym punktem była również wycieczka nad Ocean Atlantycki zabytkowym tramwajem, którego trasa przebiega nad samym brzegiem rzeki Duero.