80. Rocznica Akcji Reinhardt. „TAK, JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO”

Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego celem jest upamiętnianie Ofiar Akcji Reinhardt.

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w rocznicę niemieckiej akcji odbyła  się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Emilia Wójtowicz i Amelia Czempińska z klasy 2a, a opiekę sprawował  Radosław Oponowicz.
 Program uroczystości :
Wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego
„AKTION REINHARDT” premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Szymanowicza
TAK, JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO” – premierowy koncert w wykonaniu: Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Lilu, Symcha Kellera, Kasi Malejonek, Aleksandry Idkowskiej, Basi Pospieszalskiej, Mony i Darka „Maleo” Malejonka.
7 kwietnia odbyła się też konferencja, gdzie szkołę reprezentowała Anna Gutek.
Program  konferencji:
-wykład Martyny Rejak – Grądzkiej (Muzeum Getta Warszawskiego) – A człowiek
wierzył, zabierał do plecaka co miał najlepszego, zaszywał w ubranie pieniądze
i szedł. Aktion Reinhardt w dystrykcie lubelskim;
-prezentacja filmu Aktion Reinhardt w reż. Michała Szymanowicza;
-warsztat dydaktyczny Aktion Reinhardt. Niemiecka operacja wymordowania Żydów
na terenie Generalnego Gubernatorstwa w latach 1942-1943 prowadzony przez
A. Telicką-Bonecką i J. Boneckiego.
Informujemy , że szkoła otrzymała bogatą ofertę dydaktyczną , w tym wystawę, którą można oglądać na korytarzu  (I piętro). Zapraszamy!  W każdej klasie zaplanowano też prelekcje na ten temat, w oparciu o otrzymane materiały.