Erasmus+ 5Gs4STEM we Włoszech

Erasmusowy tydzień w naszym LO pod hasłem wizyty gości z projektu Time Machine oraz wyjazd do miejscowości Tarquinia we Włoszech.  15-20 maja to bardzo intensywny czas w życiu naszej szkoły, czas przyjazdów i wyjazdów. W tym czasie odbył się ostatni wyjazd naszych uczennic w ramach projektu 5Gs4 STEM- Guiding Girls to STEM for Grappling Gender Gap. Odwiedziliśmy szkołę w przepięknej historycznej miejscowości Tarquinia, położonej nad Morzem Tyrreńskim, około 80 kilometrów od Rzymu. Zadania projektowe, czyli min. eksperymenty w laboratorium szkolnym, czy tworzenie aplikacji umożliwiającej natychmiastowe tłumaczenie we wszystkich językach krajów uczestniczących w projekcie, upływały nam w pięknych okolicznościach. Mogliśmy jednocześnie podziwiać piękne widoki, gdyż jeden z budynków szkoły naszych gospodarzy znajduje się nad samym morzem. Tarquinia to starożytne etruskie miasto, którego historię przybliżyła nam wizyta w tamtejszym muzeum, Museo Nazionale Tarquiniese. Jest tam wiele ciekawych eksponatów, m.in. ceramika grecka i etruska, czy marmurowe sarkofagi prominentnych rodzin  z IV w. p.n.e. Odwiedziliśmy Etruskie nekropolia (Necropoli dei Monterozzi), wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Oczywiście nie mogło zabraknąć wycieczki do Rzymu, gdzie w trakcie gry terenowej musieliśmy odszukać obowiązkowe punkty na mapie tego niesamowitego miasta, m.in. Plac Św. Piotra, Panteon, Fontanna di Trevi, Koloseum, Forum Romanum. Spacer po tętniących życiem ulicach Rzymu to prawdziwa uczta dla oczu. Czas wyjazdu minął zdecydowanie za szybko, lecz zabraliśmy ze sobą wspomnienia – włoskiej kuchni, słońca, pięknej architektury, ciepłej morskiej wody i niespiesznego podejścia do życia.