Finał projektu Szkoła Dialogu

Spacerem po dawnej dzielnicy żydowskiej zakończyliśmy zajęcia projektowe zorganizowane przez fundację Forum Dialogu z Warszawy. Podsumowaniem pracy uczniów liceum jest wywiad z Panią Ewą Śmiech dostępny pod tym linkiem:


https://youtu.be/R32fGsSgXI4

Dzięki uprzejmości Pani Ewy realizacja założeń projektu była łatwiejsza. Przypomnijmy, że głównym celem działań, po czterodniowych warsztatach przeprowadzonych przez trenerki z fundacji Forum Dialogu był spacer szlakiem opolskich Żydów, którego prowadzącymi byli nasi licealiści. Uczestnikami byli zaproszeni uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Makuszyńskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. O. Kolberga, przedstawiciele władz miasta, powiatu i świetlicy środowiskowej Złoty Zakątek. Trasa wycieczki i opis ważnych dla kultury żydowskiej miejsc były dostępne w Internecie:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1j0-PdP_QuD1e2SuQeD2H5Ty6gqprdyI&usp=sharing

dodatkowo przy starym cmentarzu żydowskim uczniowie przygotowali krótką prezentację dotyczącą symboli umieszczanych na macewach. Uczniowie upiekli chałki według specjalnego żydowskiego przepisu. Spacer zakończył się na ulicy Syndykackiej, obok budynku z tablicą upamiętniającą dawną społeczność żydowską Opola Lubelskiego. Dla utrwalenie wiedzy zdobytej podczas spaceru, uczniowie przygotowali krótki quiz dostępny tutaj:

https://kahoot.it/challenge/02290379?challenge-id=d480bb7b-910b-4ff6-9871-883f09838ff2_1656278497441

Realizatorzy projektu:
Milena Mirosław 3a
Kacper Doliński 3a
Julia Józefczak 3a
Iga Stępień 3a
Dagmara Prokop 3a
Martyna Rybak 3a
Wioleta Izdebska 3a
Zuzanna Bigos 3a
Natalia Jaruga 3a
Julia Pioś 3m
Wiktoria Starek 3m
Ewelina Kijak 3m
Rafał Świątkowski 3a
Wiktoria Liszkiewicz 1m
Amelia Dziechciarz 1m
Joanna Piasecka 1a
Martyna Witczak 1a
Anna Koral 1a


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i współpracę.