„Erazmus + ” w Pradze

Od 20 do 24 lutego 2017 r. przedstawiciele naszej szkoły mieli okazję spędzić tydzień pełen wrażeń, tym razem u swoich rówieśników z Gymnázium Českolipská Srizkov w Pradze. Poza szkołą z Polski i Czech w projekcie Erasmus + p.t. 70 Years of European History (70 Lat Europejskiej Historii) biorą udział szkoły z Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii,  Turcji i Włoch.  W tym niemal 50-osobowym gronie, 3 nauczycieli i 5 uczniów to reprezentanci opolskiego liceum.  Spotkania w Pradze to obowiązkowe zwiedzanie Starego Miasta. Dzień pierwszy rozpoczęliśmy od Hradczan z Archikatedrą św. Wita, Wacława i Wojciecha, romańskim kościołem św. Jerzego, ulicą Złotą i salą Władysława II Jagiellona. Wizyta w Pradze byłaby niepełna bez wizyty w tradycyjnym czeskim browarze, a wybór padł na Novoměstský Pivovar, w którym przeszliśmy szybki kurs warzenia piwa, potwierdzony specjalnym certyfikatem, po którym doszło do długo oczekiwanej degustacji złotego trunku.

Kolejnym etapem poznawania uroczej stolicy Czech był rodzaj gry terenowej, tym razem po drugiej stronie Mostu Karola, w której uczniowie i nauczyciele podążali szlakiem studenckich demonstracji z czasów Aksamitnej Rewolucji w listopadzie 1989 roku. Zwieńczeniem tej wycieczki była wizyta w praskim Muzeum Komunizmu. Tego samego dnia zwiedzaliśmy stary rynek i  ratusz w Pradze, od jego starych piwnic przez sale reprezentacyjne do tarasu widokowego na wieży.  Tego dnia, zgodnie z danymi z aplikacji sportowych, przeszliśmy ok. 16 km, nota bene, pierwszego dnia niewiele mniej, tak jak  i trzeciego, w którym cała grupa udała się na wycieczkę autokarową  do Drezna, oddalonego ok. 160 km od Pragi. Spacer po pieczołowicie odrestaurowanym, a zniszczonym na skutek alianckich bombardowań w okresie II wojny światowej, historycznym centrum stolicy Saksonii , wywarł na nas duże wrażenie- z katolicką katedrą św. Trójcy i odbudowanym w 2005r. barokowym kościołem Marii Panny, z którego kopuły mogliśmy podziwiać panoramę Drezna. Oczywiście nie mogliśmy nie zrobić zdjęcia na tle złotego obelisku króla Polski i jednocześnie Elektora Saksonii, Augusta II Mocnego. Kulminacją wycieczki była jednak wizyta w Zwinger, barokowym pałacu saksońskich władców i zwiedzanie Gemäldegalerie Alte Meister, czyli Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.

Po dniach pełnych wrażeń, dzień czwarty to zajęcia warsztatowe dla uczniów i nauczycieli dotyczące realizacji zadań projektowych,  seminarium na temat Traktatu Lizbońskiego i uroczystości pożegnania uczestników projektu. Czas na takich spotkaniach płynie bardzo szybko. W piątek po zwiedzaniu Muzeum Techniki w Pradze, pełni pozytywnych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna do Opola Lubelskiego. Uczniowie biorący udział w tym etapie projektu to Katarzyna Bartoś i Marcelina Wójtowicz, Jakub Dacko, Krzysztof Oszust i Cezary Plis, zaś nauczyciele – Iwona Bera, Mariusz Batyra i Michał Wojewoda. Następną wizytą, już ostatnią w tym projekcie, będzie kwietniowy wyjazd  do Włoch. Jednak w  szkole rozpoczął się kolejny projekt Erasmus Plus o wdzięcznej nazwie Wonderland. Koordynatorem projektów Erasmus Plus w LO im. Adama Mickiewicza jest p.Monika Ptasińska -Romanowska.

Relację zdał p. Mariusz Batyra.