Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Polacy podlegali akcji paszportyzacji. Na mężczyzn rozciągnięto obowiązek służby w Armii Czerwonej. Do armii wcielono około 150 tys. osób. Niechętnych nowej rzeczywistości karano wywózkami w głąb ZSRR. W latach 1939–1941 w wyniku aresztowań do ZSRR (na Syberię i do Kazachstanu, ale też na Ural) wywieziono kilkaset tysięcy obywateli. Wspomnienia Oli Watowej o deportacji ludności polskiej do Kazachstanu
[…] nie słyszałam, jak weszli. Przyszli z dozorcą. Zobaczyłam z pięciu enkawudystów z wymierzonymi w nas bagnetami, Czytaj dalej
Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Opolu Lubelskim
Ucz się z nami
Zgodnie z ustaleniami, w szkole odbędą się testy diagnostyczne w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego.
3.03. 2021 r. – język polski – pp
4.03.2021 r. – matematyka – pp
5.03.2021 r. – język angielski – pp
Wszystkie testy rozpoczynają się o godzinie 9:00.
Testy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym odbywać się będą od 8 marca 2021 po uzgodnieniu z nauczycielami przedmiotów.
Podczas testów obowiązują obostrzenia sanitarne zgodne z wytycznymi epidemicznymi.
W dniach od 15 do 17 lutego 2021 r. przeprowadzone zostaną próbne egzaminy maturalne w szkole z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z COVID-19.
15 lutego, godz. 10:50 język polski
16 lutego, godz. 10:50 matematyka
17 lutego, godz. 10:50 język angielski oraz język niemiecki
10 stycznia 2021 roku odbyły się eliminacje szkolne XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W elimiacjach wzięło udzial 5 osób: Oliwia Jackowska, Weronika Ryba, Krystian Pietraszek. Kamil Szkutnik z klasy Ia i Jacek Mazurek z klasy II ap. Uczniowie odpowiadali na 50 pytań z zakresu ochrony przyrody. Najlepsze wyniki uzyskał Jacek Mazurek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.
Jedną z najważniejszych przyczyn wybuchu powstania była chęć odzyskania niepodległości. Ponadto panował ucisk i represje, a wielu Polaków było na zesłaniu.
W lutym 1861 roku żandarmeria rozpędziła procesję na Starym Mieście, zabijając pięciu demonstrantów. W kwietniu podczas interwencji zabito ponad 100 osób. O nasileniu represji wiedział i je popierał margrabia Aleksander Wielopolski, naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego . Nieprzychylnym okiem spoglądał on bowiem na gorączkę polityczną, jaka ogarnęła polskie społeczeństwo. Podjął działania ,by rozbić obóz patriotów czyli „czerwonych”. Na połowę stycznia 1863 roku zapowiedział brankę, Czytaj dalej
Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.
Szczegóły dotyczące funkcjonowania szkół i placówek znajdą Państwo w komunikacie MEiN. Informacje szczegółowe: https://www.gov.pl/web/
Zgodnie z nowelizacją Rozporządzania MEiN z dnia 13 stycznia 2021 r., ograniczenie funkcjonowania szkoły trwać będzie od 18 do 31 stycznia 2021 r.
Zgodnie z zaleceniami od dnia dzisiejszego funkcjonuje nowy adres e-mail szkoły:
liceum@liceumopolelub.pl
Korespondencje w formie elektronicznej prosimy przesyłać na powyższy adres.